Što je SPF? SPF je skraćenica iz engleskog jezika za Sun Protection Factor, koji označava koliko dugo možemo produžiti boravak na suncu bez izlaganja kože oštećenjima od UV zraka. Odnosno koliko će dugo sredstvo za zaštitu od sunca zaštititi kožu od sunca.
Što je SPF viši, to će zaštita dulje trajati.
Što štiti kožu od UV zraka?
Aktivni sastojci u proizvodima koji štite od sunca nazivaju se filtrima. Razlikujemo kemijske ili organske i fizičke ili mineralne filtre. Mineralni filtri su titanov dioksid i cinkov oksid.
Oni štite kožu reflektirajući UV zrake na principu “malih ogledala” – ne prolaze, niti se upijaju u kožu, već fizički odbijaju sunčeve zrake s površine kože.
S druge strane kemijski ili organski filtri prodiru u kožu i UV zračenje pretvaraju u toplinu koja se potom oslobađa kroz kožu. U ovom slučaju treba dobro poznavati o kojim se sastojcima radi jer ih je u proizvodima na tržištu preko 90% štetnih za zdravlje.
Najčešći su to oksibenzon ili benzofenon, oktinoksat ili oktilmetoksicinamat (OMC), avobenzon… itd koji značajno utječu na hormonski sustav, potencijalno su kancerogeni, uzrokuju alergije, osip i druge kožne probleme.
Količina filtriranih UV zraka ovisi o visini SPF-a u proizvodima koji se nanose u svrhu zaštite:
- SPF 15 blokira 93 % UV zraka
- SPF 30 blokira 96,7 % UV zraka
- SPF 50 blokira 98 % UV zraka
- SPF 100 blokira 99 % UV zraka
Važno je napomenuti da je zračenje prisutno i jednako štetno i u hladu i kad je oblačno.
Kako se računa vrijeme zaštite uz upotrebu proizvoda s SPF-om?
SPF broj govori koliko je vremena potrebno da izgorite nakon nanošenja zaštitne kreme, u odnosu na to da je uopće ne nanosite.
Na primjer, ako nanesete proizvod sa zaštitnim faktorom 50, to znači da se možete izlagati suncu 50 puta duže nego što biste to mogli bez ikakve zaštite.
Konkretno, ako se možete izlagati suncu 10 minuta bez nanošenja sredstva za zaštitu od sunca a da ne izgorite, onda nanošenjem sredstva za zaštitu od sunca sa zaštitnim faktorom SPF 50 dobivate zaštitu 500 minuta (cca 8,5 sati).
Umnožak vremena “samozaštite” sa faktorom “zaštite”.
Na vrijeme zaštite uz upotrebu proizvoda sa SPF-om utječe i godišnje doba, vrijeme, tip kože, geografski položaj, dob, način nanošenja, pa se taj izračun može uzimati kao okviran a ne apsolutno točan.
Kada krenuti s primjenom SPF-a kod djece?
Malo sunca dobro je za svakoga jer je prirodni izvor vitamina D pa je izlaganje bebe blagom sunčevom svjetlu, osobito ujutro, korisno. UV zrake imaju velike zdravstvene prednosti kada se pravilno koriste.
Potrebno je znati da je bebina koža tanka i osjetljivija na opekline od kože starijeg djeteta. To se pogotovo odnosi na bebe mlađe od 6 mjeseci iz razloga, što dojenčad nije u potpunosti razvila melanin, smeđi pigment koji djeluje kao prirodna zaštita od sunca.
Što je dijete mlađe, koža je osjetljivija i tanja, a negativni učinci djelovanja UV zraka su izraženiji. Izlaganje bebine kože sunčevim zrakama može prouzročiti opekline, plikove i druga oštećenja kože.
Stoga, bez obzira je li dijete svjetlije ili tamnije puti, potrebno ga je primjereno zaštiti.
Zaštita od sunca štiti bebe već od 3 mjeseca starosti i potrebno je koristiti prirodne zaštitne kreme bez štetnih kemijskih sastojaka koje u sebi sadrže isključivo mineralnu zaštitu.
Novorođenče se može izlagati sunčevoj svjetlosti 10-15 minuta između 7 i 10 sati kako bi se iskoristile maksimalne dobrobiti.
Jedan sat nakon izlaska i jedan sat prije zalaska sunca smatra se najboljim vremenom, ali izlaganje ne smije biti dulje od 30 minuta.
Je li SPF za djecu i bebe isti kao i za odrasle?
SPF može biti isti ali proizvodi za zaštitu od sunca razlikuju se od proizvoda za odrasle i proizvoda za djecu, po svom sastavu.
Razlog leži u činjenici da je dječja koža mnogo tanja, osjetljivija i sklonija alergijama.
Zbog svoje preosjetljivosti, dječjoj koži je neophodna zaštita od sunca najboljim proizvodima koji su provjereni od strane dermatologa i pedijatara, ne sadrže štetne sastojke, prilagođeni su osjetljivoj dječjoj koži i u potpunosti njeguju i štite dječju kožu.
Proizvodi za zaštitu od sunca za odrasle, svojim sastavom su prilagođeni svojstvima kože odraslih i isto tako trebaju biti dermatološki ispitani i odobreni od strane dermatologa.
Kako bismo u najvećoj mogućoj mjeri izbjegli posljedice pretjeranog izlaganja suncu trebamo biti svjesni činjenice da koža “pamti” sve opekline od sunca od najranije dobi što rezultira starenjem, bolestima kože, hiperpigmentacijama i alergijama.
Na što treba paziti?
Malo sunca potiče kožu na stvaranje vitamina D, ali previše sunca može biti štetno i čak povrijediti ne samo bebinu kožu, već i oči.
Bebine oči nisu u mogućnosti tako dobro blokirati sunčeve zrake, kao oči odraslih.
Većina oštećenja očiju uzrokovanih suncem sakuplja se tijekom dužeg perioda što može dovesti do ozbiljnih problema u odrasloj dobi.
To ne znači da bebe moraju cijelo vrijeme biti unutra ali je važno voditi brigu o zdravoj zaštiti, kako bi mogli uživati u prirodi, suncu i moru.
– Ne zaboravite da i neizravne zrake mogu oštetiti kožu i uzrokovati opekline od sunca.
– No nije samo dječja koža vrlo osjetljiva, već je od UV zračenja potrebno zaštititi i oči, stoga svom djetetu nabavite zgodne sunčane naočale.
– U dobi od 1 do 3 godine mališani se mogu početi kretati i igrati u pješčaniku, u moru ali uz odgovarajuću zaštitu.
– Nakon treće godine pa sve do 7 – 8 godine, tolerancija postaje veća. Moguće je djecu pustiti da se slobodnije igraju pod suncem, ali važno je da izlaganje bude uvijek prije 11:00 i nakon 17:00 sati i to postepeno, počevši od kraćih perioda.
– Zaštitu treba nanositi na kožu barem svaka dva sata po cijelom tijelu. Uvijek i u svakom slučaju prije izlaganja suncu i odmah nakon svakog kupanja. Za najbolju zaštitu od sunca proizvod s faktorom treba nanijeti nekoliko puta nakon svakih pola sata.
– Proizvode za sunčanje za djecu treba koristiti i u hladu.
– Uz adekvatni proizvod za sunčanje, za one najmlađe, bitna je i zaštitna odjeća, šeširi i sunčane naočale.
– Zaštitno sredstvo treba nanijeti obilno i posebno obratiti pažnju na izložena područja kao što su čelo, jagodice, nos, usnice (zahtijevaju posebnu njegu s obzirom na to da im nedostaje melanin), uške i stražnji dio vrata.
– Sredstvo za zaštitu od sunca odgovarajućeg SPF zaštitnog faktora treba nanijeti 20 minuta prije izlaganja.
– Kako se sredstvo za zaštitu uklanja brisanjem ručnikom, znojenjem ili kupanjem, potrebno ga je nanositi više puta u danu i nakon 2 sata izlaganja suncu.
– Proizvod za zaštitu treba držati na tamnom mjestu a ostaci od prošle godine sigurno više ne pružaju optimalnu zaštitu.
Treba li nanositi kremu sa SPF faktorom za djecu zimi i kad je oblačno?
Do 80 % UV zraka prodire kroz oblake i reflektira se od pijeska, vode, snijega, pa čak i betona pa nezaštićena koža može izgorjeti čak i u hladovini.
Djeca zapravo mogu biti izloženija UV zrakama tijekom zime jer duže ostaju vani. Osnovni savjeti za zaštitu od sunca, uključuju odjeću koja pokriva ruke i noge, šešir širokog oboda, sunčane naočale i sredstvo za sunčanje.
I oni su važeći tijekom cijele godine, ne samo po ljeti.
Sastojci proizvoda sa SPF faktorom za djecu i bebe
Postoje specifične formule za djecu koje su testirane kako bi osigurali maksimalnu učinkovitost. To su preparati s visokim faktorom ali bez agresivnih sastojaka koji znaju biti štetni za mladu i osjetljivu kožu.
Što treba sadržavati najbolji SPF za djecu i bebe?
Za roditelje koji su zabrinuti za sastav sredstava za zaštitu od sunca, dobra je vijest da na tržištu postoje proizvodi koji ne sadrže sintetske kemijske zaštitne filtre, parabene, niti ostale štetne kemijske sastojke (cinoksat, dioksibenzon, homosalat, mentil antranilat, oksibenzon ili benzofenon, oktinoksat ili oktilmetoksicinamat (OMC), avobenzon metoksicinamat, para amino benzojevu kiselinu, fenilbenzimidazol i dr..
Posljednja istraživanja ukazuju na činjenicu kako sintetski kemijski zaštitni filtri u pripravcima za zaštitu od sunca mogu imati negativan učinak na ljudski organizam.
Neki od njih imitiraju djelovanje hormona, čime mogu povećati, spriječiti ili promijeniti djelovanje hormonskog sustava kod ljudi i životinja (ribe u jezerima).
Takve kemikalije u kontaktu s kožom prodiru u dublje strukture kože putem krvotoka i limfe. Sintetski UV-filtri također mogu potaknuti alergijske reakcije na koži te se akumuliraju u tijelu (nađeni su u majčinom mlijeku!).
Postoje specifične formule za djecu koje su testirane kako bi osigurale maksimalnu učinkovitost. Kao zaštitu dječje kože od sunca koristite isključivo proizvode s mineralnim filtrima.
Dva su mineralna sastojka za zaštitu od sunca, titanijev dioksid i cinkov oksid. Oba djeluju upijajući se samo u površinske slojeve kože pružajući fizičku zaštitu i odbijajući ili raspršujući štetne sunčeve zrake što znači da su učinkovite čim se nanesu.
To su kreme koje su dosta guste, teže se razmazuju i peru, ali su vrlo učinkovite.
Na tržištu postoje proizvođači sredstava za zaštitu od sunca s organskim filtrima ali za to je potrebno dobro poznavati nazive sastojaka ili dati povjerenje proizvođaču ili prodajnom mjestu koje nudi takve proizvode.
Svakako potvrdu sigurnosti jamči certifikat (Eco, COSMOS organic, COSMOS natural, dr.). Stoga preporučujemo proizvode s certifikatima.
Poželjno je da su kvaliteta i sigurnost primjene potvrđeni od dermatologa i pedijatara hipoalergenim ispitivanjem.
Uz mineralne filtre, mnoge kreme za zaštitu od sunca sadrže i blagotvorne sastojke koji koži djeteta pružaju dodatnu njegu.
SPF za djecu i bebe
U Bio Boutiqueu ćete naći višenamjensku krema za zaštitu od sunca s prirodnim filtrima SPF 50 za djecu i bebe koja njeguje dječju kožu, hidratizira, obnavlja i učinkovito je štiti od sunca i opeklina, i njihovih posljedica.
U svom sastavu ova ekološka krema sadrži:
Snažno hidratizirajući betain iz šećerne repe i ulje slatkog badema pomažu jačati prirodnu zaštitnu barijeru kože.
Blago ulje sjemenki lubenice i organski glicerin pružaju trenutno oslobađanje i zadržavanje optimalne količine vlage u epidermisu.
Prirodni vitamin E i bisabolol dobiven iz kamilice sa svojim protuupalnim svojstvima doprinose obnovi nadražene kože.
Moderna formula s prirodnim filtrima doprinosi da se krema lagano razmazuje i ne opterećuje kožu.
Kvaliteta i sigurnost primjene potvrđeni od dermatologa hipoalergenim ispitivanjem.
U ponudi Bio Boutiquea možete naći i Kremu za zaštitu od sunca s mineralnim filtrima SPF 25 za djecu i bebe višenamjenske primjenu kao što su njega i učinkovita zaštita od vjetra, hladnoće i sunčevih zraka, primjenjiva tijekom cijele godine.
Zahvaljujući bogatstvu prirodnih aktivnih sastojaka, osim što štiti od sunca prirodnim filtrima i njeguje nježnu dječju kožu, smanjuje osjetljivost kože na iritacije.
Između vrijednih sastojaka koji ovoj kremi daju višenamjensku funkciju možemo izdvojiti:
Bademovo mlijeko koje njeguje, vlaži i umiruje. Čini kožu mekom i glatkom,
Kompleks biljnih biolipida – sličan je sastavu lipidnog sloja ljudske kože. Umiruje, zaglađuje i obnavlja zaštitnu barijeru epidermisa i smanjuje osjetljivost na iritacije.
Prebiotik – inulin dobiven je iz korijena cikorije. Stimulira razvoj ‘dobrih bakterija’ prihvatljivih za kožu i sprječava rast štetnih mikroorganizama. Obnavlja i jača obrambenu barijeru kože. Između ostalog, štiti od djelovanja alergenskih čimbenika, nadražujućih sredstava i UV zračenja.
Biljni lanolin – inovativni sastojak, koža ga odlično podnosi. Vlaži i mekša kožu. Štiti epidermis od UV zračenja i vanjskih čimbenika.
Shea maslac je bogat izvor nutrijenata, vitamina i antioksidansa. Pomaže obnoviti kožu, zaštititi je (to je prirodni UV filtar), hidratizirati i poboljšati elastičnost kože.
Ekstrakt gomolja šilja u koji ova mala biljka iz reda trava “posprema” biološki važno ulje s visokim udjelom oleinske kiseline, koristi se za ulja i emulzijske sustave u svakodnevnoj njezi kože.
Ima laganu teksturu i brzo se upija.
Ekološki, prirodni inovativni UVA/UVB filtri (cinkov oksid i titanov oksid). Učinkoviti, sigurni za primjenu i prihvatljivi za osjetljivu dječju kožu.
Skvalan iz masline je sastojak međustaničnog cementa epidermisa, učvršćuje ga i zatvara kako bi se spriječio gubitak vlage. Ima antioksidativna svojstva. Omogućava bolji prodor aktivnih sastojaka u kožu.
Organski glicerin duboko i dugotrajno hidratizira te zadržava vlagu u epidermisu.
Prirodni vitamin E umiruje iritacije i pomaže obnovu epidermisa
Kvaliteta i sigurnost primjene potvrđeni od dermatologa hipoalergenim ispitivanjem.
Zaštita djece i beba od sunca uistinu je jednostavnija nego ikad prije uz ovakve vrijedne ekološke proizvode sigurne za primjenu.