PRAVA ISTINA O OTROVNIM SULFATIMA U KOZMETICI – više štete nego koristi


Kao što prskano i kemijski tretirano voće i povrće ima ozbiljne posljedice na zdravlje unosom hranom, tako isto i kozmetika s kemijskim otrovima nanošenjem na kožu. Jer sve što je ušlo kroz kožu, ušlo je u krvotok isto kao i hrana!

Na prvom, drugom ili vrlo visokom mjestu popisa sastojaka u kozmetici za higijenu i njegu, nalazi se najčešće natrijev lauril-sulfat (engl. Sodium lauryl sulfate – SLS) ili natrijev lauret-sulfat (engl. Sodium laureth sulfate – SLES). To ukazuje na njihovu vrlo visoku koncentraciju što je vrijedno zapaziti jer se obilno svakodnevno koriste za umivanje, tuširanje, pranje kose, zubi, ruku, suđa, rublja, domova – od rođenja pa sve do smrti.

Jer – “čistoća je pola zdravlja”.

Sulfati (SLS, SLES) – izazivači iritacija, alergija, poremećaj mikrobioma kože

 Znanstveno je dokazano da sulfati:

  • Uzrokuju kožne iritacije i suhu kožu (uklanjaju prirodne masnoće s površine kože, što rezultira isušivanjem, crvenilom, peckanjem i svrbeži) (Journal of the American College of Toxicology. 1983;2(7):127-181)
  • Uzrokuju kontaktni dermatitis i upale, osobito kod osoba s osjetljivom kožom (Contact Dermatitis 1996 Aug;35(2):86-91)
  • Izazivaju alergije/preosjetljivost (Contact Dermatitis 2005 May;52(5):239-41
  • Isušuju vlasište i kosu (uklanjaju prirodne masnoće što slabi strukturu vlasi i čini kosu lomljivom (Journal of Clin. Toxicol. 2023 Volume 13, Issue)
  • Uzrokuju iritacije očiju (Journal of the American College of Toxicology. 1983;2(7):127-181)
  • Uzrokuju iritacije pluća (udisanjem aerosola) (International Chemical Safety Cards)
  • Uzrokuju iritaciju sluznice (British Dental Journal 227, 1012 2019)
  • Utječu na poremećaj mikrobioma kože cijelog tijela. (Journal of Clin. Toxicol. 2023 Volume 13, Issue)
  • Mogu otopiti većinu proteina, uzrokovati lizu jezgre i oslobađanje DNA ( W. Goding, Monoclonal Antibodies (Third Edition), 1996).
  • Pomažu ostalim kemijskim otrovima lakši ulazak u dublje slojeve kože.
  • Postaju globalni problem okoliša (Earth-Science Reviews. – 212(2021), 103446).

Što su sulfati u kozmetici?

Sulfati su kemijski spojevi „zaslužni“ za učinkovito uklanjanje prljavštine, masnoća i ostalih naslaga s površine i odatle im naziv površinski aktivne tvari, surfaktanti ili tenzidi.

Stvaraju bogatu pjenu u šamponima, regeneratorima, sapunima, kupkama, pastama za zube, deterđentima za rublje i u svemu ostalom čime se pere i čisti. Taj osjećaj pjene, unatoč tome što nije neophodan za čišćenje, često pruža zadovoljstvo, trenutni osjećaj čistoće pa čak i luksuza.

SLS se može dobiti ili iz nafte (OXO postupkom) ili kokosovog ili palminog ulja (Ziegler-ovim postupkom). Oba načina uključuju složeni niz kemijskih reakcija vezanja sulfatne skupine na dugi ugljikov lanac. Tvrtke ponekad promoviraju svoju pseudoprirodnu kozmetiku s objašnjenjem da je SLS koji koriste dobiven od kokosovog ili palminog ulja (“biljnog podrijetla”), kao da je to nekako prirodnije.

Ali SLS nije prirodan, to je sintetička kemikalija koja se ne nalazi u prirodi.

SLES (engl. sodium lauryl ether sulfate ili sodium laureth sulfate) je sličan SLS-u, ali s ubačenim etilenglikolskim jedinicama:

“Osobne iskaznice” najpoznatijih sulfata u kozmetici

Mjerodavne institucije uvrstile su najčešće korištene sulfate na listu štetnih sastojaka u kozmetici objavivši njihove osnovne karakteristike:

SODIUM LAURYL SULPHATE (SLS), sinonimi: Dodecyl Sulfate, Sodium, Irium, Lauryl Sulfate, Sodium, Sodium Dodecyl Sulfate, Sodium Lauryl Sulfate, Sulfate, Sodium Dodecyl, Sulfate, Sodium Lauryl

Cosmetic Ingredient Review (CIR) uvrstila je ovaj sastojak na listu štetnih sastojaka u kozmetici te ukazuje da postoje čvrsti dokazi o tome da je ovaj sastojak sveopći iritans (koža, oči, pluća) u primjeni kod ljudi.

Environment Canada ga je ocijenila kao očekivano ‘otrovan i štetan’.

EWG (Environmental Working Group) upućuje na ograničenje količine i način primjene.

SODIUM LAURETH SULPHATE (SLES) je ocijenjen kao štetniji od SLS-a jer može sadržavati toksične i karcinogene spojeve 1.4-dioxan i ethylene oxide, zaostale kao nečistoće iz postupka sinteze.

Cosmetic Ingredient Review (CIR) ukazuje da postoje čvrsti dokazi o tome da je ovaj sastojak sveopći iritans (koža, oči, pluća) u primjeni kod ljudi

Siguran je za primjenu u određenim kozmetičkim proizvodima, određene namjene i u zadanim granicama koncentracije.

Environment Canada ga je ocijenila kao očekivano ‘otrovan i štetan’.

SODIUM COCO SULPHATE se dobiva iz prirodne sirovine (kokosovog ulja i glukoze), s istom namjenom.

Europska agencija za kemikalije (ECHA) klasificirala ga je kao otrovan i štetan

Cosmetic Ingredient Review (CIR) je potvrdila sastojak kao siguran za primjenu u kozmetici, ali u ograničenim koncentracijama i načinu uporabe – različita je sigurna koncentracija u leave on and rinse off načinu primjene (ostaviti na i isprati).

 Igra skrivača

Kako se sve više ukazuje na štetnost sulfata za zdravlje i okoliš, proizvođači šampona su se počeli okretati proizvodnji bez SLS-a i bez SLES-a što jasno ističu na svojim proizvodima. To je najčešće samo marketinška igra skrivača jer umjesto njih koriste druge sulfate koji se kriju pod nazivima Ammonium Laureth sulfate, Sodium Cetearyl Sulfate, Ammonium Coco-Sulfate, Ammonium Myristyl Sulfate, Sodium Cetyl Sulfate, Sodium Coco/Hydrogenated Tallow Shlfate, Sodium Coco-Sulfate, Sodium Decyl Sulfate, Sodium Ethylhexyl Sulfate, Sodium Myristyl Sulfate, Sodium Oleyl Sulfate, Sodium Stearyl Sulfate, Sodium Tallow Sulfate, Sodium Tridecyl Sulfate i Zinc Coco- Sulfate.

Iako su neki od njih dobiveni iz prirodnih sirovina, znanstveno je dokazano da nije točno da su zbog toga manje štetni ili čak bezopasni.

Kome vjerujete?

Treba imati na umu da proizvodi namijenjeni higijeni i njezi svih poznatih kozmetičkih brendova kojima kupci vjeruju, sadrže SLS, SLES ili neki drugi sulfat, na prvom, drugom ili vrlo visokom mjestu padajućeg niza popisa sastojaka, što označava njihov visok sadržaj u proizvodu u odnosu na ostale sastojke.

To je ujedno objašnjava visoki značaj godišnje proizvodnje ovih otrova koja se mjeri u milijunima tona.

Sva ta količina u većoj ili manjoj mjeri dolazi u doticaj s kožom, sluznicom, plućima ili očima a da ne spominjemo da na kraju završava u okolišu.

Tko je odgovoran?

Kozmetička industrija, uz preporuke liječnika i farmaceuta kao moćnog marketiškog alata, promovira izlaganje sveukupne populacije otrovnim i jeftinim sulfatima u proizvodima za higijenu i njegu, što rezultira porastom iritacija, alergija, poremećaja mikrobioma kože i ostalim kožnim oboljenjima.

 Za sve postoji alternativa – Prirodni tenzidi umjesto sulfata

Danas postoje proizvodi koji sadrže prirodne tenzide na bazi šećera. Prirodni surfaktanti dobivaju se od mnogih vrsta biljaka. Uobičajeni izvori su kokos ili palma, ali mogu se dobiti i iz nekih vrsta voća i povrća kao primjerice: Coco glukozid, decil glukozid, lauril glukozid, sukroza kokoat, kaprilil/kapril glukozid, natrijev coco-glukozid tartarat (engl. Coco glucoside, Decyl glucoside, Lauryl glucoside, Sucrose cocoate, Caprylyl/Capryl glucoside, Sodium Coco glucoside tartarate).

Posve prirodni i zajamčeno neškodljivi, ne iritiraju, ne isušuju, održavaju prirodni mikrobiom kože u ravnoteži i sigurni su za okoliš.

Idealan izbor su šećerni tenzidi, kokosov glukozid (Coco Glucoside)

https://bio-boutique.eu/sto-su-to-tenzidi-i-zasto-kokosov-glukozid) i decil-glukozid (decyl glucoside pa kod kupnje, nastojte dati prednost proizvodima s prirodnim tenzidima. https://bio-boutique.eu/sto-je-bio-q-prirodna-kozmetika-za-osobnu-higijenu/

 Kakve proizvode birati?

Jedina i najsigurnija zaštita od gomile otrova u proizvodima za njegu, higijenu i uljepšavanje je u odabiru zdravih, pravih prirodnih kozmetičkih proizvoda (više od 95% prirodnih sastojaka).

Ako Vam se upoznavanje kemijskih štetnih sastojaka čini kompliciranim ili nemate vremena za detektiranje istih, dajte svoje povjerenje mjestima za kupnju na kojima su ih birali stručnjaci, drugim riječima, birajte prirodnu kozmetiku s certifikatima (ECOCERT, COSMOS ORGANIC, COSMOS NATURAL, ECO, VEGAN, CRUELTY FREE i dr.) koje dodjeljuju i nadziru respektabilna tijela EU kao potvrdu kvalitete i sigurnosti primjene.

Preporuke liječnika i farmaceuta trebaju biti usmjerene na prirodnu certificiranu kozmetiku bez štetnih sastojaka, a posebno njihovu primjenu za osjetljive društvene skupine kao što su bebe, djeca, trudnice, dojilje, stariji te osobe s oslabljenim imunološkim sustavom.

 Gdje ih nabaviti?

Kozmetiku bez otrovnih kemikalija sa pomno probranim pravim prirodnim proizvodima naći ćete u Bio Boutiqueu u Zagrebu, Trg Francuske Republike 6. (https://bio-boutique.eu/)

Odgovori