Odgovor je, NIJE.
Zašto?
U postupku dobivanja natrijevog lauril sulfata (engl. Sodium Lauryl Sulfate – SLS) isto kao i natrijevog koko sulfata (engl. Sodium Coco Sulfate – SCS) jedna od osnovnih sirovina može biti kokosovo ulje. Osnovne sastavnice kokosovog ulja su veći broj masnih kiselina između kojih samo laurinska kiselina sudjeluje u postupku dobivanja SLS-a dok u postupku dobivanja SCS-a osim laurinske, sudjeluju i ostale masne kiseline. Kako kokosovo ulje u sastavu sadrži 40 -50% laurinske kiseline, to znači da natrijev koko sulfat može zapravo sadržavati otprilike 40 -50% otrovnog natrijevog lauril sulfata pa je utoliko SCS samo blaža alternativa SLS-u.
Na tržištu ipak postoje mnogo nježnija prirodna sredstva za čišćenje od SCS-a kao npr. koko glukozid (Coco glucoside).
Najvažnije je reći da SCS kao ni SLS nije prirodni sastojak, već je kemikalija koja se ne nalazi u prirodi.
i kose s kokosovim glukozidom potpuno sigurni za upotrebu, štoviše, to su najbolji preparati koje možete odabrati.
Što o SCS-u kažu američka radna grupa za okoliš, Stručni odbor za sigurnost kozmetičkih sastojaka i Europska agencija za kemikalije ?
Američka radna grupa za okoliš (Environmental Working Group – EWG) odredila je njegovu ograničenost primjene, tj. proizvod ne može sadržavati ovaj sastojak bez odgovarajućih podataka koji potkrepljuju njegovu sigurnost primjene.
Europska agencija za kemikalije (European Chemical Agency – ECHA) okarakterizirala ga je otrovnim i štetnim.
Stručni odbor za sigurnost kozmetičkih sastojaka (Cosmetic Ingredient Review – CIR) je ocijenila ovaj sastojak kao siguran za primjenu u određenim kozmetičkim proizvodima, određene namjene s ograničenjima u koncentraciji ili uporabi.
Iz navedenog je lako razumjeti da su SCS i SLS sintetički deterdženti koji nikada ne bi trebali biti u sastavu bilo kojeg prirodnog sredstva za čišćenje.
Prirodni proizvodi koji su nježni prema koži i ekološki prihvatljivi, neće sadržavati lauril sulfat, lauret sulfat, koko sulfat ili bilo koji s dugog popisa ostalih otrovnih sulfata.
Je li natrijev koko sulfat manje iritirajući, sigurniji ili bolji od ostalih sulfata ?
Svatko tko se odlučio za 100% prirodan šampon već zna za omražene SLS (Sodium lauryl sulfate – Natrijev lauril sulfat) i SLES (Sodium laureth sulfate – Natrijev lauret sulfat).
O njima smo već pisali, (PRAVA ISTINA O OTROVNIM SULFATIMA U KOZMETICI – više štete nego koristi – Bio Boutique) riječ je o iritansima koji isušuju uklanjajući prirodne zaštitni sloj masnoće s površine kože i vlasišta a ako su prisutni problemi kao što su prhutanje, crvenilo, svrbež ili alergije, mogu učiniti zaista veliku štetu. SLS čak može otopiti većinu proteina, uzrokovati lizu jezgre i oslobađanje DNA (JAMES W. GODING, in Monoclonal Antibodies (Third Edition), 1996) a SLES može sadržavati dokazano kancerogene etilen-oksid i dioksan.
Natrijev koko sulfat se proklamira kao, potpuno siguran i neškodljiv surfaktant prirodnog podrijetla, uz tvrdnje da ne isušuje i ne iritira kožu i vlasište. Ako uzmemo u obzir znanstveno dokazane istine o SLS-u kao snažnom iritansu, onda njegova značajna prisutnost u SCSu (cca 50%), nikako ne ide u prilog tim tvrdnjama.
Kako SCS sadrži cca 50% SLS-a nikako ne može biti njegova prirodne alternativa.
Zamke s natrijevim koko sulfatom (Sodium Coco Sulfate – SCS)
- Prva zamka koja se krije se u njegovu imenu i u riječi COCO, upućene kupce asocira na prirodni surfaktant kokosov glukozid(Coco glucoside), blagi šećerni tenzid, spoj prirodnog derivata kokosovog ulja i glukoze, iste namjene i potpuno siguran u primjeni.
- Druga zamka u nazivu “Sodium Coco Sulfate” krije mješavinu jer to zapravo nije jedan sastojak već mješavina sulfata derivirana iz većeg broja masnih kiselina. Masne kiseline potječu iz kokosovog ulja kao osnosvne sirovine za njegovo dobivanje.
Umjesto nabrajanja imena svih sulfata masnih kiselina – natrijevog lauril sulfata,
natrijevog kaprilnog sulfata, natrijevog stearil sulfata, natrijevog olein sulfata itd. –
natrijev koko sulfat je naziv koji se koristi za njihovu mješavinu a kao prevladavajuću
komponentu sadrži upravo SLS sa svim štetnim svojstvima te kemikalije.
Mnogi proizvodi za osobnu njegu ponosno nose ” SLS free” budući da koriste natrijev koko-sulfat. Međutim, ispostavlja se da SCS sa visokim sadržajem SLS-a nikako ne opravdava tu tvrdnju.
- Treća zamka marketinški pametno skovanog naziva „coco sulfat“ koja upućuje na njegovo deriviranje iz ulja kokosa leži u činjenici da se proizvodi i od palminog ulja. Upotreba palminog ulja sve se više napušta između ostalog i zbog deforestacije i uništavanja staništa rijetkih i ugroženih vrsta.
Žalosna je istina da proizvođači smiju proizvoditi preparate s SLS-om i SCS-om
bez obveze da na deklaraciji proizvoda informiraju potrošače o palminom ulju kao
korištenoj sirovini.
- Četvrta i najveća zamka krije se u neupućenosti i neznanju potrošača.
Usprkos rastućem trendu prema proizvodima bez sulfata, ostaje značajan segment potrošača koji preferiraju tradicionalne formulacije. Neki ljudi vjeruju da su sulfati neophodni za učinkovito čišćenje, a robne marke nastavljaju udovoljavati toj potražnji.
A ostali prikriveni sulfati?
Popis ostalih „skrivenih“ sulfata:
Sodium Cetearyl Sulfate, Ammonium Coco-Sulfate, Ammonium Myristyl Sulfate, Sodium Cetyl Sulfate, Sodium Coco/Hydrogenated Tallow Sulfate, Sodium Coco-Sulfate, Sodium Decyl Sulfate, Sodium Ethylhexyl Sulfate, Sodium Myristyl Sulfate, Sodium Oleyl Sulfate, Sodium Stearyl Sulfate, Sodium Tallow Sulfate, Sodium Tridecyl Sulfate and Zinc Coco-Sulfate je ocijenjeno od strane Stručne komisije za pregled kozmetičkih sastojaka (CIR). CIR Expert Panel procijenio je znanstvene podatke i zaključio da su ti spojevi sigurni za upotrebu kao kozmetičkog sastojka.
Izvještaji o sigurnosti najčešće korištenih alkil sulfata mogu se naći na CIR Expert Panelu.
Koja je prirodna i zdrava alternativa sulfatima u kozmetici ?
Najbolji surfaktant, prirodni sastojak, kokosov glukozid (https://bio-boutique.eu/sto-su-to-tenzidi-i-zasto-kokosov-glukozid/) je iznimno učinkovit pri čišćenju, a ne isušuje kožu ni sluznicu – tako su svi gelovi za tuširanje, preparati za čišćenje lica, kose, zubi s koko glukozidom, potpuno sigurni za upotrebu. Štoviše, to su najbolji preparati koje možete odabrati u borbi za Vaše zdravlje.
Uz koko glukozid, prirodne alternative SLS-u su i: decil glukozid, lauril glukozid, sukroza kokoat, kaprilil/kapril glukozid (engl. Coco glucoside, Decyl glucoside, Lauryl glucoside, Sucrose cocoate, Caprylyl/Capryl glucoside).
Da, manje se pjene i da, jednako dobro čiste. A zahvaljujući kombinaciji s ostalim blagotvornim biljnim sastojcima, doprinose zdravoj čistoći… božanstveno.
U BIO BOUTIQUEU (https://bio-boutique.eu/) vjerujemo u korištenje sastojaka koji se nalaze u prirodi, bogatih hranjivim tvarima i što sličnijih svom izvornom obliku. Sastojci poput hladno prešanih ulja i maslaca, biljnih ekstrakata, organskih eteričnih ulja, sušenog bilja i biljaka.
Nježni su prema koži i obzirni prema okolišu. Ne sadrže lauril sulfat, lauret sulfat, koko sulfat ni bilo koji drugi sastojak s dugačkog popisa ostalih otrovnih kemijskih surfaktanata.
To je preporuka koju treba “čuti” kada Vam liječnih kaže: “Perite se blagim sredstvima” i kada se pitate: “Kako ću ih prepoznati?”
Provjera sastojaka vaših proizvoda je važna – jer prava istina o sulfatima je da mogu učiniti više štete nego koristi.
Da, li je štetan za biljke skupljam vodu nakon pranja i s njom zalijevam…
Drago nam je što se interesirate! Nije štetno ali preporučujemo da ne zalijevate po lišću nego ravno u zemlju.
Sls iki sodium lsuret sulfat štetan je sastojak bilo kod gelova za tuširanje ili šampina za kosu.
Nažalost, ima ga i u ALOE VERI koja se upotrebljava kao detox organizma
Popravljam greške
Treba biti
….ili sodium lauret sulfat
Da li imate prodavnice u Srbiji i kako se može naručiti?