Atopijski dermatitis je neprenosiva, kronična, izrazito česta upalna kožna bolest koja se najčešće javlja u beba, između 2 i 6 mjeseca, ali pogađa i djecu i odrasle.
Poznata je i pod nazivima atopijski ekcem, neurodermitis, endogeni ekcem ili atopijski ekcem/dermatitis sindrom. Smatra se da oko 15% do 20% djece u svijetu pati od te bolesti, a kod oko 90% svih pacijenata simptomi su se pojavili u prvih pet godina života.
Atopijski dermatitis je često povezan s drugim atopijskim bolestima kao što su alergija na hranu, alergijska astma ili peludna groznica.
Oboljeli imaju nepravilnu funkciju imuniteta (naziva se i atopijom), zbog čega je njihova koža reaktivnija na okoliš i sklonija upalama.
Kako se radi se o kroničnoj bolesti, simptomi mogu biti dugotrajni. Često oboljeli u djetinjstvu tijekom odrastanja prerastu simptome.
Koji su uzroci atopijskog dermatitisa?
Iako točan uzrok nastanka atopijskog dermatitisa nije utvrđen smatra se kako je povezan s nasljednim karakteristikama i okolišnim čimbenicima.
- Nasljedne karakteristike
Misli se na nasljeđivanje gena koji se odnose na razvoj zaštitne baterijere kože i imunološki sustav. U koži osoba s atopijskim dermatitisom postoji manjak bjelančevine filagrina čija je zadaća stvaranje zaštitne barijere kože. Koža je suha i dozvoljava prolaz alergena (peludi, kućne prašine i dlake kućnih ljubimaca) u dublje slojeve čime omogućava razvoj alergijske reakcije.
Obiteljska anamneza peludne groznice i/ili astme povećava vjerojatnost da će beba biti pogođena atopijskim dermatitisom. Najčešće počinje s dječjim atopijskim dermatitisom, a kasnije, tijekom odrastanja, razvije se u peludnu groznicu ili astmu.
- Okolišni čimbenici
- Djeca koja žive u sredinama s većom razinom onečišćenja te djeca koja žive u hladnim podnebljima podložnija su riziku od nastanka atopijskog dermatitisa.
- Smatra se da neka hrana čini kožu djeteta osjetljivijom i sklonijom izbijanju simptoma.
- Gruba sredstva za pranje i kemikalije (kao što je natrijev lauril sulfat i hidracijski proizvodi s lužnatim pH) koji se koriste u biološkim prašcima za pranje i sredstvima za njegu.
- Pasivno pušenje
- Češanje čime se umanjuje zaštitna funkcija kože i bakterija zlatni stafilokok (Staphylococcus aureus) može se razmnožiti i uzrokovati infekciju kože, upalu i svrbež: tako nastaje začarani krug zvan krug atopične kože.
- Dob majke pri rođenju djeteta. Djeca majki koje rode u kasnijem reproduktivnom razdoblju podložnija su riziku obolijevanja od atopijskog dermatitisa
Simptomi i faze atopijskog dermatitisa kod djece
Atopijski dermatitis najčešće se javlja tijekom prvih par mjeseci od rođenja i ranom djetinjstvu te se simptomi razlikuju kod beba i djece.
Atopijski dermatitis kod beba
Najčešće se prvi simptomi javljaju nakon što se beba prestane hraniti majčinim mlijekom i uglavnom zahvaćaju lice (obraze) i vlasište (poznato kao tjemenica), koljena i laktove. To su:
- Osip i crvenilo kože. Nadražena koža s crvenim plikovima, ponekad uz pojavu sitnih mjehurića.
- Suha koža
- Svrbež. Jedan je od najneugodnijih simptoma atopijskog dermatitisa. Djeca se neprestano češu (osobito noću), zbog čega su nervozna, loše spavaju i jedu. Češanjem se može i oštetiti koža pa se kod djece često javlja i virus herpesa koji se vrlo brzo širi na područja kože zahvaćena dermatitisom.
Atopijski dermatitis kod beba često se miješa s pelenskim osipom. Premda pelenski osip djeluje slično, to područje je prevlažno da bi se na njemu razvio atopijski dermatitis.
Za smanjenje negativnih simptoma izaberite specijalizirane biljne preparate s certifikatom za njegu najmlađe kože sklone atopijskom dermatitisu.
Atopijski dermatitis kod djece
Kod djece se atopijski dermatitis razvija između 2. godine života i puberteta. Prvi simptomi su
- osip s ljuskavim mrljama na tijelu
- svrbež
Najčešće su zahvaćena područja laktova ili koljena, vrat, zapešća, gležnjevi i/ili nabori između stražnjice i nogu.
Oboljeli najčešće prolaze dvije faze bolesti: neaktivnu i aktivnu.
Tijekom neaktivne ili intervalne faze nema jasnih simptoma da se radi o bolesti, ali je koža izrazito suha te sklona iritacijama i perutanju. Ovo stanje kože naziva se kseroza (medicinski naziv za suhu kožu). Kvalitetnom i adekvatnom njegom cilj je produžiti neaktivnu fazu i ublažiti simptome u aktivnoj fazi.
U aktivnoj fazi atopijskog dermatitisa, počinju izbijati simptomi bolesti od laganog do intenzivnog svrbeža, a njihova koža poprima crvenu do tamnocrvenu boju, postaje pahuljasta, neravnomjerna i natečena te se javlja bol, čak i blago krvarenje. Stvaraju se rane na koži koje mogu biti bolne.
Potrebno je liječenje topikalnim lijekovima kako bi se umirila upaljena koža i ublažio svrbež.
Kako liječiti atopijski dermatitis?
Iako nema poznatog lijeka za atopijski dermatitis, sve medicinske terapije preporučuju dosljednu uporabu adekvatnih sredstava za pranje te hidratantnih krema, losiona i ulja za ublažavanje suhoće kože, iritacije i svrbeža, a u težim slučajevima, kortikosteroida.
Kortikosteroidi su lijekovi koji se primjenjuju u mnogim granama medicine pa tako i kod atopijskog dermatitisa. Njihovi učinkoviti sastojci gotovo trenutno ublažavaju svrbež. Međutim, njihovu uporabu svakako treba propisati liječnik jer ako se neadekvatno koriste moguće su ozbiljne nuspojave. Također, nije ih moguće koristiti na većoj površini kože jer stalnom uporabom gube na učinkovitosti.
Korištenjem odgovarajuće njege za kožu tijekom akutne faze smanjuje se potreba za korištenjem kortikosteroida.
Kako njegovati kožu kod atopijskog dermatitisa?
Važno je da atopičari redovito nanose na kožu specijalizirane proizvode za njegu i na taj način sami obnavljaju zaštitnu kožnu barijeru.
Dobra rutina u njezi kože i korištenje prirodnih proizvoda koji su posebno formulirani za atopičnu kožu pomoći će ublažiti simptome atopijskog dermatitisa i omogućiti koži Vašeg djeteta da bude smirena duže vrijeme.
Isprobajte nježno pranje i redovitu, učinkovitu i obilnu hidrataciju uz temeljito čišćenje
Dermatološki je i alergološki ispitan. Certificirani 100% ekološki, prirodni vegetarijanski proizvod.
Sadrži kokoamidopropil betain kao blagi amfoterni surfaktant, betain, ekstrakt gomolja jestivog šilja ili mlijeko zemnog badema sa izvrsnim prirodnim hidratantnim djelovanjem, antialergijskim učinkom koji smanjuju iritaciju kože te učinkovito ublažavaju svrbež.
Ekstrakt korijena obične sapunike blago čisti kožu i kosu. Ima učinak jačanja i pomaže kod upala, te regulacije rada lojnih žlijezda.
Prebiotik inulin sprječava rast štetnih mikroorganizama, pomaže u obnovi i jačanju obrambene barijere kože, štiti od alergena i UV zraka.
Guar obnavlja stanice kože i kose i daje joj prirodni sjaj, a alfa glukani jačaju imunološkim sustav i štite stanice kože od iritacija i vanjskih utjecaja.
Nakon kupanja obavezno je nanošenje emolijensa kako voda ne bi dodatno oštetila već nadraženu kožu. Za sprječavanje isušivanja kože i pomoć pri održavanju njezine vlažnosti preporučaju se prirodni hidratantni pripravci za atopijsku kožu poput:
Sadrži 10 jedinstvenih biljnih aktivnih sastojaka, certificiranih s oznakom “prirodno”.
Tegosoft® AC, organski glicerin, ulje slatkog badema i koštica lubenice te betain, blagi su i nježni sastojci koji odlično mekšaju epidermis te osiguravaju dugotrajnu i snažnu hidraciju.
Prebiotik inulin, kompleks biljnih biolipida i ulje makadamije potiču razvoj “dobrih bakterija” i sprječavaju rast štetnih mikroorganizama. Obnavljaju i jačaju obrambenu barijeru epidermisa, štite od alergena, nadražujućih sredstava za pranje i UV zraka.
Bisabolol iz kamilice sa antibakterijskim svojstvima, umiruje iritacije na koži i ubrzava obnovu, a skvalan masline sastojak međustaničnog cementa epidermisa, učvršćuje ga i brtvi, čime sprječava gubitak vode. Ima antioksidacijska svojstva. Potiče prodiranje aktivnih sastojaka u kožu.
Prirodni vitamin E umiruje iritacije, podupire obnovu epidermisa.
Kod njege kože s atopijskim dermatitisom dermatolozi i pedijatri preporučuju certificirani 100% ekološki, prirodni vegetarijanski proizvod, a to je:
- Biljni maslac za atopičnu, alergičnu i osjetljivu kožu beba i djece – od 1. dana života JER:
Umiruje svrbež, najčešći simptom suhe kože i sprječava daljnje oštećenje kože i potrebu za topičkim kortikosteroidima i drugim lijekovima. Potrebno upotrebljavati redovito i to najmanje dva puta tjedno.
Ključni sastojci maslaca uključuju 19 jedinstvenih certificiranih aktivnih biljnih sastojaka iz organskog uzgoja:
Celllike® inovativni biljni materijal koji pokazuje izrazito visoku razinu sličosti s fiziološkim svojstvima kože. Zahvaljujći potpuno prirodnoj formuli višeslojnih liposoma pomaže obnoviti i uspostaviti pravilnu funkciju oštećenoj koži. Održava dugotrajnu hidraciju i poboljšava prijenos aktivnih sastojaka.
Bioaktivni kompleks 7 biljaka patentirana je formula pažljivo sastavljena od kompleksa čija je učinkovitost potvrđena kliničkim ispitivanjima. Ublažava svrbež i crvene mrlje (eritem). To je neka vrsta “biološkog štita od iritacija” izazvane zagađenjem okoliša, sredstvima za pranje i ubodima insekata.
Zeleni čaj i japanski dvornik doprinose fleksibilnosti i pravilnoj funkciji krvnih žila i minimiziranju rizika od upala.
Tigrova trava i ružmarin imaju snažan antiseptički učinak. Pomažu zacjeljivati rane, mijenjati strukturu ožiljaka, zaglađivanju i posvjetljenju. Poboljšavaju hidraciju kože.
Sladić ima snažna, umirujuća, antialergijska i imunostimulirajuća svojstva. Pomaže umiriti upale, smanjiti srvbež i oticanje. Podržava liječenje atopičkih lezija i ekcema.
Ljekovita kamilica umiruje i mekša epidermis. Sprječava pigmentacijske promjene uslijed mikrooštećenja na koži.
Bajkalska kapica i bisabolol iz kamilice (antivirusni i antibiotski učinak) snažni antioksidansi, umiruju iritacije, upale i alergije. Štite kolagen i elastin. Sprječavaju oštećenje DNA lanca. Obnavljaju prirodni elasticitet kože. Prirodni UV zaštitni filtri.
Avokado maslac bogat proteinima, aminokiselinama, fitosterolima i lecitinom. Snažno hidrira, hrani epidermis i uklanja mikrooštećenja na koži.
Shea maslac bogat izvor hranjivih tvari, vitamina i antioksidansa. Obnavlja i štiti (prirodni UV filtar), poboljšava hidrataciju i elastičnost kože.
Kompleks biljnih biolipida sastava sličnog lipidnom sloju kože. Umiruje, zaglađuje i obnavlja žaštitnu barijeru epidermisa. Smanjuje njegovu osjetljivost na iritacije.
Babasu i ulje makadamije imaju snažan hranjivi i obnavljajući učinak. Smanjuju osjećaj suhoće, hrapavosti i svrbeža. Prirodni UV filtri.
Ulje koštica lubenice lagano je i nježno, a zajedno s organskim glicerinom snažno dubinski hidriraju i zadržavaju vlagu u epidermisu.
Ulje sjemenki suncokreta lagano i nježno, odlično hidrira kožu. Normalizira i umiruje.
Skvalan masline sastavnica međustaničnog cementa epidermisa, učvršćuje ga i zatvara te sprječava gubitak vlage. Ima antioksidativna svojstva. Povećava prodiranje aktivnih sastojaka u kožu.
Prirodni vitamin E umiruje iritacije, podupire obnovu epidermisa.
Svi ovi sastojci prisutni su u našim proizvodima za bebe i djecu te ih možete naći ili naručiti pute web-a u našem Bio Boutique-u!