Smeđa boja kose je najčešća boja kose i nudi veliko bogatstvo nijansi, od divnih svijetlo smeđih tonova poput svijetlo medeno smeđe, karamel, bakreno smeđe, smeđe, kestenjaste, tamno kestenjaste, boje oraha do tamno smeđe.
Ako želite osvježiti svoju boju ili obojiti kosu u novu boju nekom od nijansi smeđe, sve ih možete naći u Bio Boutiqueu.
One su 100 % prirodne, potvrđene kvalitete prestižnim ECOCERT, COSMOS Organic, USDA
Organic, Vegan, Cruelty free, Fair for Life i dr. certifikatima, bez IKAKVIH kemijskih sastojaka. Link na članak na našem webu-PRIRODNE BOJE ZA KOSU
Certifikati su potvrda sigurnosti u potpunu čistoću proizvoda.
Sirovo bilje koje sadrže prirodne boje za kosu birano je kroz rigorozan znanstveni proces kako bi se zadržala kvaliteta prirodnih proizvoda netaknutom, na zadovoljstvo kupaca.
Smeđa kosa je i najčešća prirodna boja kose, te su jako rijetke nijanse koje će nekome baš loše stajati. Jednostavno treba odabrati pravu nijansu koja odgovara Vašem temperamentu i karakteru.
Nijanse smeđe boje kose moraju se savršeno uklopiti s bojom vaših očiju i s vašim tenom.
Često određena boja kose zahtijeva i smjele frizure, što recimo nije slučaj sa smeđom bojom. Ona je sama po sebi ženstvena i elegantna. S njom se možete igrati i uživati praveći različite opuštene ili veličanstvene frizure.
Iako su klasične, kemijske boje najčešći izbor za bojenje kose, sve više žena razmišlja i odlučuje se na bojenje prirodnim bojama za kosu – zbog prirodnog izgleda, zbog održivosti, a glavni razlog je zbog zdravlja, jer nisu agresivne.
Njeguju kosu a svaki biljni sastojak ima svoje specifične prednosti koje čudesno djeluju na zdravlje kose i vlasišta.
Osim što njeguju zdravu kosu i vlasište, značajno doprinose njihovom oporavku nakon oštećenja kemijskim bojama i ostalim kemijskim sastojcima u sredstvima za pranje i regeneraciju kose.
Iako ćete naći na tržištu boje za kosu koje se zovu “prirodne”, one sadrže manji ili veći postotak kemijskih sastojaka.
Unatoč činjenici da proizvođači pokušavaju učiniti proizvode za bojenje što sigurnijim, čak i mnoge hipoalergene boje za kosu sadrže neželjene kemikalije.
To ćete i sami najlakše i vrlo jednostavno provjeriti kad vidite u čemu se boje otapaju. Ako je to išta drugo osim vode, one nisu potpuno prirodne.
S obzirom na porast iritacija na koži, alergija, raznih kožnih bolesti, problema s opadanjem kose te povećan značaj ekološkog razvoja svijesti, sve se više ljudi okreće primjeni pravih 100 % prirodnih boja i preparata za njegu kose.
Iskustva naših klijenata pokazuju zadovoljstvo nakon njihove primjene i kod seboreične i psorijatične kože, problema s opadanjem kose a posebno kod trudnica za koje nije uputna primjena kemijskih boja i ostalih preparata za kosu.
Ako se odlučite za bojenje kose prirodnim bojama kod frizera, pripremite se na to da ćete morati dati upute, kako bojiti kosu prirodnim bojama.
Jasno je – ni u jednom frizerskom salonu neće Vam preporučiti da kosu obojite sami, kod kuće. Ipak, mnogo vas se odlučuje na ovaj korak, bez oklijevanja.
Bojenje kose za mnoge je mjesečna rutina pa su boje za kosu uvijek zanimljiva tema.
Najljepše nijanse smeđe boje za kosu
- 100% prirodna, organska i biljna svijetla medeno smeđa boja za kosu prekriva kosu toplom tamnoblond-svjetlosmeđom nijansom. Idealna je za plavu i svjetlosmeđu kosu
- 100% prirodna, organska i biljna, karamel boja za kosu je topla, prirodne nijansa a kosa poprima zdravi sjaj.
- 100% prirodna, organska biljna bakreno smeđa boja za kosu daje kosi bakrenu s dubljom smeđom nijansom, sjajnog, blistavog izgleda. Čini izgled žene privlačnim; daje dašak seksualnosti; demonstrira snažan karakter, naglašava ljepotu i dubinu očiju.
- 100% prirodna, organska biljna smeđa boja za kosu je jedna od najsvestranijih. Nije zahtjevna za održavanje i šanse da ćete pogriješiti s bojenjem kod kuće su puno manje nego li s plavim ili crvenim nijansama.
- 100% prirodna, organska biljna kestenjasta boja za kosu je raskošna, topla, kestenjasto crvena, intenzivno prekriva čak i sijede, već od prve primjene.
- 100% prirodna, organska biljna tamno kestenjasta boja za kosu odličan je odabir za svakog tko svojoj kosi želi dati tamnu i bogatu hladovinu. Naglasit će sofisticirane značajke i snježnobijelu kožu. Nijanse kestena s hladnim podtonom idealne su za žene tipa boja “jesen”, “zima” i “ljeto”. Tamni hladni tonovi daju ozbiljnost ženskom izgledu. Izvrsna je za poslovne žene na vodećim pozicijama.
- 100% prirodnu, organska biljna orah smeđa boja za kosu, a karakteriziraju bogate nijanse kave, kao i boja kestena. Tamni orah izvrsno pristaje uz tamnu boju očiju kao i tamnijoj puti, ali orah u kombinaciji sa svijetlom nijansom, pogodan je za bijelu, porculansku put. Izgleda mirno i iznimno plemenito. Također izgleda organski na bilo kojoj frizuri (duga, kratka, srednja duljina, ravna, valovita, itd.) i u bilo koje doba godine.
- 100% prirodna, organska i biljna, tamno smeđa boja za kosu je jedna od najsvestranijih. Osim toga, promjena boje kose u tamniji ton smatra se manje traumatičnim od posvjetljivanja.
Koji štetni sastojci u kemijskim bojama za kosu mogu uzrokovati iritacije, alergije, opadanje kose i ostale probleme?
Konvencionalne boje za kosu obiluju potencijalno štetnim kemikalijama koje znanstvena istraživanja povezuju s iritacijama kože i dišnog sustava, alergija, astmom te slabljenjem imuniteta, pogotovo u osoba koje su im često izložene.
Prema britanskom Nacionalnom institutu za rak, testiranja na životinjama pokazala su da boje za kosu sadrže oko pet tisuća različitih kemikalija, a neke od njih se povezuju s povećanim rizikom nastanka raka.
Mnogi će reći, štetne kemikalije koje se nanose na kosu sadržane su u malim količinama i kratko je vrijeme izloženosti njihovom djelovanju. No nije tome tako.
Sastojci štetni za zdravlje u kemijskim bojama za kosu su najčešće parafenilendiamin (PPD), hidroksindol i amonijak, monometanolamin, P-metilaminofenol, vodikov peroksid, paraben i ostalo.
Kada bojati kosu i koliko često?
Kad se jednom počne s bojenjem kose, posebno s razlogom prikrivanja sijedih, kreće kontinuitet nanošenja boje otprilike svakih 4 do 6 tjedana – godinama, a ponekad i desetljećima, što dovodi do akumuliranog izlaganja štetnim kemikalijama.
Vrijeme potrebno za bojenja kose traje u najboljem slučaju 90 minuta, pri čemu izloženost direktnom kontaktu s kemikalijama, uključujući nanošenje boje, traje sat vremena.
Pod pojmom direktnog kontakta podrazumijeva se istovremeni kontakt:
– s kožom tjemena (vlasištem) i
– s dišnim organima procesom disanja.
Oba kontakta vode direktno u krvotok kojim ovi sastojci dopiru do svake stanice u tijelu.
Ako dakle, samo 12 puta godišnje bojimo kosu, izlažemo se utjecaju štetnih sastojaka 12 sati godišnje, kroz 10 godina što iznosi 120 sati, stoga tvrdnju da sastojci kemijskih boja za kosu ne štete zdravlju, smatramo vrlo neodgovornom.
Prednost sastojaka u prirodnim bojama za kosu
Prirodna biljna boja za kosu daje željenu nijansu i sjaj. Osim što prikriva sijede, ovi biljni prahovi ujedno djeluju kao njegujuće terapijske maske pa mogu regulirati lučenje sebuma, spriječiti pretjerano opadanje kose, zaštititi je od UV zračenja, ublažiti prhut i gljivične infekcije vlasišta.
Čak i ako je kosa oštećena kemijskim bojama i tretmanima, uz ove boje brže će se oporaviti, imat će veći volumen i bit će jača i sjajnija.
Test na alergiju na boju za kosu
Prije bojenja kose, potrebno je napraviti preliminarni test na alergiju, kako biste ustanovili osjetljivost, odnosno jeste li alergični na boju.
Alergija na boju za kosu očituje se u obliku ljuštenja, peckanja, svrbeža kože, pojavljuje se oteklina, crvenilo, osip, čak i mjehurići.
Potrebno je nanijeti malo boje na kožu zapešća i pričekati oko pola sata. Ako tijekom tog vremena koža nije promijenila boju, nije se pojavio osip, peckanje, crvenilo ili drugi znakovi alergije, znači da takvu boju možete slobodno koristiti.
U protivnom, odustanite od primjene odabranog sredstva za bojenje.
Test na boju za kosu
Ako prvi puta stavljate prirodnu boju na kosu, isprobajte je na odrezanom pramenu ili pramenu koji se ne vidi. Možda se neugodno iznenadite i shvatite da ne želite boju koju ste odabrali. A možda ćete se oduševiti kao najveći broj naših klijenata.
Prijelaz s prirodne na kemijsku boju
Nakon bojenja biljnom bojom, svakako bi trebalo pričekati dva mjeseca prije korištenja konvencionalne boje za kosu – i obrnuto. Inače može doći do nepredvidivih učinaka.
Osobito s izbjeljivanjem ili plavim odsjajem na kosi prethodno obojenoj prirodnom bojom.
Prijelaz s kemijske na prirodnu boju za kosu
Biljna boja može ići i na prethodno izbijeljenu kosu ali treba biti posebno oprezan. Kosa prethodno tretirana vodikovim peroksidom ili drugim sredstvom za izbjeljivanje je jako opterećena i možda neće ujednačeno prihvatiti novu boju u željenoj nijansi.
Ali kad postupak ponovite više puta, doći ćete vrlo blizu željenog rezultata.
Bitno je naglasiti da je konačni rezultat bojenja prirodnim bojama vidljiv dva do tri dana nakon nanošenja.
Stoga, ako je moguće, nemojte prati kosu sljedeća dva dana nakon tretmana biljnom bojom.
Prirodna boja za kosu ne uklanja prirodni pigment već se s njim spaja pa je rezultat bojena individualan, ovisan o prirodnom pigmentu.
Važno je naglasiti da je potrebno kosu pripremiti za bojenje prirodnom bojom.
Kako bi rezultat bojenja bio očekivan, prije bojenja ne treba koristiti proizvode sa silikonom koji sadrže uglavnom svi proizvodi koje kupujete u trgovinama.
Samo proizvodi bez silikona mogu doprinijeti da će se boja ravnomjerno rasporediti, da će je kosa prihvatiti i da se neće naknadno isprati.
Sastojci prirodne smeđe boje za kosu i njihova uloga
Smeđa i ostale nijanse prirodne smeđe boje za kosu su zapravo mješavina prahova biljaka odnosno njihovih dijelova – kore, cvijeta, korijena, lista, ploda koji svaki od njih ima određena svojstva i ulogu.
Indigo
Listovi indiga su perasti, eliptični, s 4 – 7 pari listića na glavnoj peteljci. Sadrže bezbojni glikozid, koji se razlaže na glukozu i aglikon indoksil. Oksidirajući u zraku, aglikon poprima modro-ljubičastu nijansu.
Kana
Iako na tržištu postoje različiti proizvodi od kane, koji zbog raznih kemijskih dodataka nude veliki raspon boja, sama po sebi kana daje isključivo crvenu boju, a pomiješana s indigo prahom smeđe nijanse.
Moć kane je u tome što pomaže slaboj kosi i tjemenu vraća alkalni balans. Optimalno pomaže njezi kosu i zaštiti njezine strukture.
Odličan je regenerator, jer stvara zaštitni sloj na vlasi, čime pomaže spriječiti oštećenja, a ujedno vlažiti, učvrstit i jačati kosu.
Kurkuma
Kosi daje izuzetno intenzivnu, ali vrlo hladnu žutu boju. Umnogome je blagotvorna i za kosu jer poboljšava cirkulaciju vlasišta i hrani korijen dlake.
U kombinaciji s drugim sastojcima, poput kamilice, može poboljšati rast kose i ukloniti probleme vlasišta, poput pojačanog opadanja, svrbeži i prhuti.
Amla ili Indijski ogrozd
U mješavini prirodnih sastojaka za bojenje, prah indijskog ogrozda doprinosi jačanju korijena dlake, poboljšanju cirkulacije vlasišta, smanjenju nastanka sijedih vlasi, pojavu prhuti.
Pomaže hidratizirati vlasište i time smanjiti svrbež, suhoću i osjećaj zategnutosti kože vlasišta. Visoki sadržaj vitamina C utječe na njezina antioksidativna svojstva kšto dorinosi da kosa postaje otpornija i jača.
Zbog visokog udjela tanina, odličan je fiksir indiga te se dodaje mješavini kane i indiga za smeđu boju bez crvenog odsjaja.
Žižula kristova trna ili Palestinska datulja
Čisti prah listova žižule Kristova trna idealan je za čišćenje kose, jača strukturu vlasi i kosi daje volumen bez mijenjanja boje.
Osušeni i mljeveni listovi osobito su bogati mineralima poput željeza, magnezija i kalcija.
Optimalan je za njegu krhke, tanke kose bez volumena. U malim količinama može se koristiti kao fiksator biljnih boja za kosu, npr. crne kane.
Koristan je i kao neutralni aditiv za ublažavanje intenziteta biljnih boja.
Kasia ili Sena
Kasia ili Sena se naziva i bezbojna odnosno neutralna kana, koristi se i za njegu kose i za bojenje .
Prilikom bojenja kose može se savršeno kombinirati s drugim biljnim bojama poput indiga, kane, amle i hibiskusa za različite nijanse boja.
Zbog svojih svojstava izvrsna je za naglašavanje i pojačavanje žuto-zlatnih (plavih) nijansi kod svijetle kose – ne boji kosu, već samo naglašava boju.
Osim što obnavlja boju, sena je izvrsna i za dubinsku njegu kose i vlasišta jer jača kosu, omekšava je i daje joj volumen i fleksibilnost.
Kamilica
Kod posvjetljivanja kose uvijek treba biti oprezan. Postizanje svjetlije boje bit će jednostavnije kod svjetlije kosu sa zlatno – žutim pigmentom, dok tamniji ili crveni pigment može rezultirati neželjenim (ili nikakvim) učinkom.
Kamilica kao sastojak kod bojenja sudjeluje u posvjetljivanju kose jer cvjetovi kamilice sadrže apigenin – flavonsku žutu boju koja dodatno posvjetljuje kosu.
Osim uloge u posvjetljivanju neupitna je i istražena njena uloga u njezi kose kao i blagotvornosti kod upale vlasišta, prhuti, hidrataciji i još mnogo toga.
Smeđi pramenovi s prirodnim bojama
Ako želite da vaša smeđa kosa dobije dimenziju i izgleda još zanimljivije, različite nijanse bojenja pramenova mogu izgledati odlično.
Tehnika izvlačenja pramenova je identična kao i za bojenje konvencionalnim bojama ali velika je razlika u načinu “umatanja” pramenova.
Kemijske boje se najčešće umataju u aluminijsku foliju, što je neprihvatljivo u radu s prirodnim bojama jer one reagiraju s ionima metala (iz istog razloga se boja ne smije miješati u metalnim posudicama niti metalnom miješalicom posebno ne smiju doći u dodir s bakrenim posuđem) pa pramenove treba “umatati” u spužvaste folije.
Smeđi pramenovi odlično idu na crnu kosu, kao i na plavu kosu.
Naša preporuka je da kupujete samo visokokvalitetne prirodne boje za kosu, provjerene kvalitete, u Bio Boutiqueu!