Njome su kožu njegovali još stari Egipćani. Čisto sumnjamo da je Kleopatra bila bedasta😉. Megapopularna je zbog nevjerojatnog spektra ljekovitih svojstava i mogućnosti široke primjene: na tržištu su dostupni gelovi, sokovi, funkcionalna hrana i beskonačan niz ljekovitih pripravaka s Aloe verom. Svi smo se s njome susreli bezbroj puta… No neka to ne bude zamka: kad je nešto tako iznimno dobro i provjereno učinkovito, valja ga se držati. Ne tretirajte Aloe veru kao “old news”, radije se zapitajte zašto tako dugo kraljuje među ljekovitim biljem.
Glavna vrijednost Aloe njezini su gel i sok koji imaju antivirusni, antibakterijski, antioksidativni, protuupalni, antialergijski…… (mogli bismo do sutra nabrajati:) učinak na zdravlje ljudi. Još od drevnih vremena Aloe vera koristi se za tretiranje povreda kože. Danas ima široku primjenu, u raznim svojim oblicima: pomaže kod astme, epilepsije, osteoartritisa, psorijaze, opeklina, posebno od sunca itd. Prisutna je i u alternativnoj medicini, a koristi se i kao punilo za jastuke te kao sastojak u dekama i plahtama. U kozmetici se primjenjuje za njegu cijelog tijela.
Aloe je metar visoka pustinjska biljka koja podsjeća na kaktus. Izuzetno dobro uspijeva u suhoj okolini zahvaljujući svojim debelim, mesnatim listovima: u njima skladišti vodu kako bi mogla preživjeti sušna razdoblja. Danas je poznato oko čak 400 vrsta Aloe, ali *samo je nekoliko vrsta dokazano ljekovito* (ostale su otrovne).
Većina terapeutskih učinaka proizlazi iz najdebljeg dijela biljke – lista. Sočni listovi mekog su tkiva i tankih stijenki i iz njih se izvlači ekstrakt Aloe u obliku soka, gela ili smole.
Lišće Aloe uzgaja se zbog dva sloja s terapeutskim učincima: ispod zelene kože lista nalazi se žuti lateks (mliječni sok) gorkog okusa – to je biljni protein aloin, laksativnog i antioksidativnog učinka. Ispod toga sloja, u unutrašnjosti lista, nalazi se gel Aloe – prozirna želatinozna masa koja sadrži oko 99% vode. Gelom se tretiraju posjekline, opekline i druge ozljede kože jer stvara zaštitni sloj na koži, hladi, hidratizira i smanjuje opasnost od infekcije.
Aloe vera sadrži više od 99% vode, a ostatak sačinjava 75 potencijalno aktivnih tvari. Među njima su vitamini (A, D, E, C – posljednja dva su snažni antioksidansi), minerali (kalcij, kalij, magnezij, željezo – podupiru prirodnu regeneraciju kože), enzimi (sudjeluju u održavanju svih vitalnih funkcija u stanici), saponini (antiseptička svojstva), lignin (antikancerogena svojstva), salicilna kiselina (regulira proizvodnju sebuma) i aminokiseline (vrlo pozitivno utječu na metabolizam kože, sprečavaju štetno ultraljubičasto zračenje i oksidaciju kože te pomažu pri obnovi stanica kože. Gel Aloe vere sadrži 7 od 8 esencijalnih aminokiselina koje su potrebne ljudskom tijelu: izoleucin, leucin, lizin, metionin, fenilalanin, treonin i valin).
Koncentracija svake tvari je niska, ali s obzirom na njihove kombinacije i međusobno djelovanje, imaju neprocjenjivo blagotvorne učinke.
Ekstrakt iz lišća Aloe njeguje kožu, održava ravnotežu vlage u koži, prenosi hranjive tvari kroz slojeve kože, stvara zaštitu, poboljšava cirkulaciju krvi, učvršćuje i obnavlja kožu.
➡Pri odabiru kozmetike važno je obratiti pozornost na udio: mnogi industrijski preparati “na bazi Aloe vere” ne sadrže više od 2% ekstrakta, a da bi Aloe bila djelatna, proizvod mora sadržavati najmanje 25% ekstrakta. Aloe vera jedan je od glavnih sastojaka preparata MIRATI. Nužni postotak viiiiiiše je nego zadovoljen 🙂. Gelovi za pranje lica i tijela dubinski, ali nježno čiste svaku poru. Ne sadrže štetne spojeve SLS i SLES (prisutne u svim proizvodima koji se pjene, isušuju kožu – opširnije u tekstu “Što su to tenzidi?”). Umjesto toga formulacija sadrži prirodni kokosov glukozid (zato se gel ne pjeni već se u kontaktu s vodom pretvara u nježnu bijelu vodenastu kremu) koji će temeljito očistiti kožu i učiniti je propusnom za daljnju njegu. Aloe vera bogato će je hidratizirati, a organsko eterično ulje limuna, koje gelu daje taj predivan svježi miris (gel ne sadrži sintetske mirise), djeluje i antiseptički i podiže raspoloženje🙂. Tako čista, osvježena koža spremna je za bogat obrok hidratantne i hranjive kreme Mirati, također glavnog sastojka Aloe vere, uz kraljevski bonus Ghee maslaca, eteričnog ulja biljke Orlovi nokti i moćnog antioksidansa vitamina E, a u noćnoj kremi tu je i karite maslac. Tajna ove formulacije upravo je u njezinoj jednostavnosti. Naime, provjerena je činjenica: previše sastojaka ne daje rezultate. Zašto? Vrlo je važno da aktivnog sastojka bude dovoljno kako bi zaista obavljao posao. Ako proizvod sadrži 15 sastojaka u tragovima – nažalost, ništa od njih. Isto vrijedi i za toliko omražene, i doista nepoželjne, ali nužne konzervanse. Dakako da inzistiramo na prirodnima (kreme, i dnevnu i noćnu, čuva, na primjer, bezopasni kalijev sorbat), no za Vaš orijentir, svaki sastojak prisutan u kozmetičkom proizvodu u količini manjoj od 1%, prema Pravilniku o zdravstvenoj ispravnosti predmeta široke potrošnje Ministarstva zdravstva, nije škodljiv – jednostavno ga nema dovoljno da bi mogao biti djelatan). MIRATI Body Wash provjereno ne isušuje kožu. 99,3% prirodnih sastojaka to Vam jamče. Pogodan je i za najosjetljivije kože poput onih sklonih rozacei ili atopijskom dermatitisu. Prekrasno umiruje zahvaljujući visokom udjelu Aloe i potpunoj odsutnosti sulfata i fosfata, iritansima i isušivačima kože. Perite ruke sigurno, a bez straha od isušivanja!
➡Kad smo kod prirodnih formulacija, točnije, kod prirodnih formulacija s visokim udjelom Aloe vere, dotaknut ćemo se još jedne iznimno važne stvari. Postavit ćemo Vam pitanje: zašto ste odabrali prirodno? O. K., želite zdravo, neškodljivo. Ne želite da kroz kožu u krvotok ulaze kancerogeni i ostali opasni sastojci. A što je s efektom? Jeste li stavili na vagu pitanje zdravlje-učinkovitost? Sumnjate li u djelotvornost prirodne kozmetike, posebno ako ste zašli u dob u kojoj koža gubi elastičnost i javljaju se bore? Ovu je priču teško skratiti, ali potrudit ćemo se:
Izbor se svodi na brz i trenutačan efekt naspram procesa čiji ćete učinak osjetiti nakon dva, tri, četiri tjedna, ali proces će se graditi i jačati godinama! Koža starenjem gubi vlagu, hijaluronsku kiselinu, kolagen… sve to znamo. Što se događa? Događa se to da koža gubi sposobnost da se sama rehidrira. Tu je ključ. Tu joj trebamo pomoći. Nitko ne voli osjećaj zatezanja nakon čišćenja lica, ali masnoće tu neće pomoći, ne dugotrajno. (Polako, doći ćemo i do hladno prešanih ulja, unošenja hijaluronske kiseline oralno/na kožu….., i još mnogo korisnih stvari, ali zasad razmislite o ovome): nanošenjem masnoće na kožu stvarate fizičku membranu koja koži onemogućava otpuštanje toksina, kao i prodiranje blagotvornih tvari. Ništa ne ide van, ništa ne ulazi unutra. Idemo dalje, silikoni: silikoni nisu aktivne tvari, nemaju hidratantna ni hranjiva svojstva i ne prodiru kroz kožu (molekule su prevelike i zadržavaju se na površini kože). Teksturu proizvoda čine mekom i svilenkastom i na taj način koži daju trenutačno zaglađen izgled i čine je mekom na dodir, ali zatvaraju pore i onemogućavaju koži disanje. Dugoročno dobivate kontraefekt: s vremenom izbijaju komedoni, akne, miteseri, koža postaje suha, ljušti se…
Dakle, želimo li koži pomoći u bitci s vremenom, potrebno joj je vratiti snagu. Pomoći joj da se sama obnavlja, ubrzati taj proces regeneracije. Iznova je osposobiti da se sama rehidrira, jer hidratacija je neupitno osnova održavanja kože vitalnom. Koži je potrebna i hrana, dakako, ali disanje i hidratacija na prvom su mjestu i nezaobilazni (logično je: čovjek bez kisika može preživjeti 5 minuta, bez vode 3 do 8 dana, a bez hrane i do 70 dana.) Koža, dakle, mora disati, kako bi mogla otpuštati nepotrebne tvari i primati potrebne. Prvo mora piti. A da bi vlaga mogla prodrijeti u kožu, moramo joj otvoriti put – očistiti pore od viška sebuma i nečistoća koje su se nakupile tijekom dana, ali i noći (1. ne postoji sterilan jastuk , 2. ako smo joj dopustili da diše, koža je tijekom noći otpustila toksine i to je dobro, ali sada nam više ne trebaju na površini kože 🙂). Nakon vlage, kao što smo rekli, dolazi obrok. I on mora naći put, zato je iznimno važno da “hrana”, odnosno njega koju smo odabrali za kožu bude dovoljno sitne molekularne strukture, jer ako je molekula prevelika, ne može se probiti kroz međustanično tkivo. I zadnja stvar: koža ima svoje slojeve i cilj je da aktivni sastojak dopre do trećeg sloja tkiva. Svakih 48 do 72 h koža se ljušti i stara stanica na površini otpada, a ispod, u trećem sloju, do stvaranja nove stanice proći će 28 dana. Toliko traje formiranje novih stanica koje će, kad prođe tih 28 dana, biti površina našeg lica! Zato, A) svaki preparat svoj puni učinak pokazuje tek nakon 4 tjedna primjene, i B) važno je hraniti stanice smještene dublje, u trećem sloju, jer NJIH želimo osnažiti. Na taj način omogućavamo koži da se regenerira. Jednom kad uđete u pravilan ciklus čišćenja, hidratacije i hranjenja kože bez kratkoročnih umjetnih, potencijalno i kontraproduktivnih trikova (silikoni i slično), na pravom ste putu i u trajnom procesu održavanja kože elastičnom najviše što je moguće. Genetsko starenje ne možemo zaustaviti, no zato ga itekako možemo usporiti.
Da rezimiramo:
- hidratizirajte kožu unošenjem puno vode u organizam, najbolje mlake
- neka Aloe vera pronađe mjesto u Vašoj njezi lica i tijela
- lice očistite i ujutro i navečer, bez obzira na to šminkate li se ili ne, ali neka čistač bude bez SLS-a i SLES-a
- kremu nanesite na još vlažnu kožu, odmah nakon umivanja, dok je koža najpropusnija
- zaobiđite proizvode s trenutačnim učinkom
- provjerite jesu li potencijalno aktivni sastojci odgovarajuće molekularne strukture kako bi zaista doprli do donje stanice
- dajte preparatu 28 dana da pokaže što može!
I za kraj, ne zaboravimo bar neke od neprocjenjivih blagodati najsvestranije ljekovite biljke Aloe vere:
◻ pomaže ublažiti opekline, pospješuje zacjeljivanje rana i oteklina od uboda pčela, komaraca itd.
◻ pomaže smiriti nadraženu kožu
◻ doprinosi zaštiti kože od bakterija i virusa
◻ poboljšava cirkulaciju
◻ intenzivno hidratizira kožu: sok Aloe vere iznimno brzo prodire u epidermu
◻ potiče samoobnovu kože
◻ pomaže u liječenju akni jer sadrži salicilnu kiselinu koja ima antibakterijsko djelovanje te sužava pore
◻ pridonosi regulaciji staničnog metabolizma kože
◻ Zahvaljujući antrakinonima (organskim spojevima kojima je Aloe bogata) aloinu i emodinu moćan je antioksidans – pomaže u borbi protiv slobodnih radikala i na taj način dopronosi ublažavanju postojećih bora te pomaže usporiti procese starenja kože
◻ pomaže zaštititi kožu od sunčevih zraka
◻ ne iritira kožu jer ima isti pH kao koža
➡ i još mnogo toga
Darujte svojoj koži priliku da “skine zmijsku” i izroni osvježena, pomlađena, vitalna! Poklonite povjerenje liniji MIRATI i otkrit ćete novu dimenziju njege i održavanja kože cijelog tijela zdravom.
MIRATI NUDI 6 PROIZVODA certificiranih ®Ecocertom ZA KOMPLETNU HIGIJENU I NJEGU LICA I TIJELA: Face Wash, Body Wash – najbolji prirodni preparat za borbu protiv virusa!, Dnevnu i Noćnu kremu, Body lotion i Kremu za ruke. Odaberite svoje favorite na našem Webhopu. Poštarina je besplatna za svaku narudžbu i uz svaku narudžbu na dar dobivate dodatak prehrani prema izboru. Svaki od naših suplemenata osnažuje imunitet. Pročitajte o njima ovdje: https://www.bio-boutique.eu/kategorija-proizvoda/suplementi/ i izaberite onog koji u ovom trenutku najbolje odgovara Vašim potrebama!
Webshop:
U doba kad nam je nužna česta higijena ruku, autoricu/autora najsimpatičnijeg komentara na Facebooku darujemo jednim od naših bisera, Body Washem bez sulfata i fosfata, najnježnijim, a najučinkovitijim preparatom za higijenu ruku i tijela! Napišite nam zašto ga volite ili zašto biste ga voljeli upoznati!
Što je za kožu melem tko želi znati?
Ja vam kažem, probajte Mirati!
Možeš birati hoćeš losion il kremu
Ja vam tvrdim najbolji u svemu!
Upale i suhoća kože za mene su prošle,
Mirati umivalice dobro su mi došle!
Draga Marija,
hvala na divnom i maštovitom kometaru! 🙂 Za nagradni natječaj potrebno ga je objaviti u komentaru na Facebook objavu na vrhu naše FB stranice: https://www.facebook.com/Bio-Boutique-111372270436083/?__tn__=kC-R&eid=ARAnAwU3xwxD6B1hElkYtJYbz5i-1IJv3A64Xa97cmkX6jAAT_6ex9zSDoPsV2LBGWgFu9m4IssnBQxl&hc_ref=ARRnxovjcAiz0NlSISWR79S_YTb_z-LMZuA87rJ77-1K5N6TAdCBCalC_hJ27oSMcTs&fref=nf&__xts__%5B0%5D=68.ARDB0QO4kz0SQ9dx6mJUHpBh8wwLJSMZCqClWgBwL9oXAVziM7qdqeZjHi440S1m_nt6AIb2i-m8TGq2BGw_a_NH59tLO9qgujT81hfeRJD-wsBKpZ4e42eWXSrNOmltba4ovVdNoDNEK0VjF4Ir8vxqoLzUqWBFiNEpn8BeO6Ay1yFtkTQf-pLgLb65eMrLQyfZLXmUYWshdZPx2A30sXBvEhYljEaVBuFe54yOwGY-rfLU2SYgXFG5VpwefD9PhTyluUr_9lyh7ljVoeiuiBAdajZjpT4w-uV8fG5g-yE8rWti7syAPkF5boIbDNCgjEY01R8Ix5c1xovHveGLtAY