Aloe vera i njen utjecaj na zdravlje, kosu, kožu lica i tijela

utjecaj-aloe-vere-na-zdravlje

Sigurni smo da ste se do sada već susreli s Aloe verom u nekom od njenih oblika i načina primjene. Najčešće se koristi u kozmetici i farmaciji, a možemo ju pronaći i u upotrebi u raznim napitcima, alkoholnim i bezalkoholnim te dodacima prehrani.

U nastavku teksta govorit ćemo više o sastojcima, pozitivnim učincima, nuspojavama te o nekim proizvodima s aloe verom koje možete pronaći u našem shop-u.

Što je Aloe vera?

Aloe vera je drevna biljka i jedna od najljekovitijih biljaka na našem planetu pa je nisu bez razloga tijekom stoljeća nazivali “čudesnom biljkom”, “kraljicom ljekovitih biljaka”, “rajskim blagoslovom” i “eliksirom života”.

Aloa vera, aloa, (lat. Aloe Barbadensis M.), je u svijetu poznatija kao Aloe vera Barbadensis Miller. Ime je dobila po botaničaru Milleru koji ju je otkrio na otoku Barbadosu i uvrstio u registar ljekovitog bilja. Prirodno raste samo u područjima sa toplom i suhom klimom

Najbolje uspijeva u područjima gdje prosječna godišnja temperatura iznosi iznad 22 °C kao što su KaribiMeksiko te suhi predjeli Afrike, Azije, Evrope i Amerike.

Biljka Aloe vera

Spada u porodicu ljiljana (Liliaceae ) i u svijetu je poznato preko 400 vrsta od kojih svega četiri imaju ljekovito djelovanje. Najljekovitija i najbogatija korisnim sastojcima je Aloa barbadensis Miller, poznata pod nazivom Aloa vera ili prava aloa

Najviše se koristi njen gel, želatinasta masa koja se nalazi u unutrašnjosti lista. 

Aloe vera ima dugačke, tvrde, zelene sabljaste listove, oštrih vrhova, na čijim su krajevima bodlje. Listovi rastu u obliku rozete direktno iz zemlje  a vanjski listovi zrele biljke dostižu visinu od 60 do 90 cm i mogu težiti 1,5 do 2 kg. 

Svijetložuti cvijet znatno nadvisuje  listove i nalazi se na vrhu stabljike koja izranja iz središta biljke. 

Zbog posebne kemijske građe, u stanju je skoro trenutno zatvoriti svako oštećenje na kori lista i tako spriječiti gubitak vlage što joj omogućava da preživi duga sušna razdoblja.

Uzgoj Aloe vere

Životni vijek Aloe vere iznosi u prosjeku 12 godina, ali već nakon 4 godine postiže zrelost spremnu za branje. Biljke se beru svakih 6 – 8 tjedana odstranjivanjem 3 – 4 krajnja lista biljke.

Svaka faza uzgoja i žetve ove biljke obavlja se ručno, da se listovi ne bi oštetili. Unutarnji gel, izložen vanjskim utjecajima, u kratkom vremenu oksidira gubeći na djelotvornosti pa je kod komercijalne prerade izuzetno važno da se postrojenja za stabilizaciju gela nalaze u neposrednoj blizini plantaže. 

U eko uvjetima izdvaja se samo središnji dio biljke, posebnim i patentiranim postupkom stabilizacije i dobije se čisti gel u kojem su očuvana sva ljekovita svojstva. Takav gel siguran je za upotrebu i ima pozitivne učinke na zdravlje.

Nevjerojatan sastav Aloe Vera gela

Gel Aloe vere se danas vrlo često koristi za alternativno liječenje i ima široku primjenu u kozmetičkoj industriji.

Iako postoje različite indikacije za njenu primjenu, vršena su mnogobrojna kontrolirana ispitivanja kako bi se utvrdila njena stvarna učinkovitost o čemu svjedoče mnogobrojni literaturni podaci i ispitivanja. 

Sastojci biljke Aloe vere

aloe-vera-sastav

Ljekovitost Aloe vere proizlazi iz njenog nevjerojatnog sastava. List aloe vere sadrži 95% vode (aloe vera gel), a ostatak čini 75 potencijalno aktivnih poznatih sastojaka

Vitamini: sadrži vitamine A (beta-karoten), C i E, vitamine B skupine, kolin i folnu kiselinu. 

Enzimi: 8 enzima: aliinazu, alkalnu fosfatazu, amilazu, bradikinazu, karboksipeptidazu, katalazu, celulazu, lipazu i peroksidazu. Bradikinaza pomaže smanjiti prekomjernu upalu na koži, dok ostali pomažu u razgradnji šećera i masti.

Minerali: kalcij, krom, bakar, selen, magnezij, mangan, kalij, natrij i cink. Neophodni su za pravilan rad enzimskih sustava u metaboličkim aktivnostima a neki su i antioksidansi.

Šećeri: monosaharide (glukoza i fruktoza) i polisaharide (glukomanani/polimanoza). Izolirani su iz sluzi i poznati su kao mukoplisaharidi. 

Najistaknutiji monosaharid je manoza-6-fosfat, a najčešći polisaharidi nazivaju se glukomanani (među njima i acemanan). 

Izoliran je i alprogen, s antialergijskim svojstvima i novi protuupalni spoj C-glukozil kromon.

Antrakinoni: 12 fenolnih spojeva antrakinona tradicionalno su poznati kao laksativi. Aloin i emodin imaju analgetska, antibakterijska i antiviralna svojstva.

Steroli: 4 biljna sterola: kolesterol, kampesterol, ß-sitosterol i lupeol. Svi imaju antiinflamatorna svojstva a lupeol ima još i antiseptička i analgetska svojstva.

Hormoni: auksin i giberelin: pomažu cijeljenju rana te sprječavanju upala i infekcija. Giberelin obnavlja stanice i stimulira njihov rast.

Aminokiseline: 20 od 22 aminokiseline sudjeluju u izgradnji proteina i mišićnog tkiva. Ljudsko tijelo može samo proizvesti 12 od 20 aminokiselina dok je ostalih 8 potrebno unositi hranom. 

One su poznate kao esencijalne aminokiseline i Aloe vera ih sadrži 7 (izoleucin, leucin, lizin, metionin, fenilalanin, treonin, valin). 

Osim esencijalnih sadrži i neesencijalne aminokiseline (alanin, arginin, asparagin, cistein, glutaminsku kiselinu, glicin, histidin, prolin, serin, tirozin, glutamin, asparaginsku kiselinu).

Nedostaje triptofan, no najnovija istraživanja pokazuju, da Aloe vera u svom sastavu ima čak i triptofan. U svakom slučaju, Aloe vera je odličan izvor aminokiselina!

Salicilna kiselina s antiinflamatornim i antibakterijskim svojstvima.

           

Lignini, kao inertni sastojci u topičkim preparatima prodiru duboko kroz sve slojeve kože pri čemu sa sobom povlače i ostale ljekovite sastojke.

Saponini imaju pročišćavajuće i antiseptičko djelovanje. Štite od bakterija, virusa i gljivica.

Osim ovih sastojaka u listu Aloe vere postoje i drugi, znanosti još nepoznati sastojci koje tek treba otkriti.

U zadnjih nekoliko godina znanost je potvrdila, čak i proširila mnoge tvrdnje o ljekovitosti ove biljke. Megapopularna je zbog nevjerojatnog spektra ljekovitih svojstava i mogućnosti široke primjene, oralne i topičke. 

Prisutna je i u alternativnoj medicini, a koristi se i kao punilo za jastuke te kao sastojak u dekama i plahtama. 

U kozmetici se primjenjuje za njegu cijelog tijela.

Koja su to ljekovita svojstva Aloe vere i koji im sastojci doprinose? 

Mehanizmi djelovanja

  • Svojstva zarastanja rana i ožiljaka: glukomanan, polisahard bogat manozom i giberelin, biljni hormon rasta, reagira s receptorima faktora rasta u fibroblastu, potičući njegovu aktivnost i proliferaciju, što zauzvrat značajno povećava sintezu kolagena nakon lokalne i oralne primjene Aloe vere. 

Ne samo da se povećava sadržaj kolagena, već se mijenja i njegov sastav (više tipa III) te povećava stupanj kolagenskog unakrsnog povezivanja. Stoga se ubrzava kontrakcija rane ili ožiljka i povećava otpornost na pucanje nastalog ožiljnog tkiva. 

Zabilježeno je intenziviranje sinteze hijaluronske kiseline i dermatan sulfata u granulacijskom tkivu, čime se uvelike pospješuje cijeljenje. 

  • Zaštita kože izložene UV i gama zračenju i štetnog djelovanja teških metala: Zabilježen je zaštitni učinak Aloe vera gela na oštećenja kože nastala zračenjem a zbog visokog sadržaja cisteina ima visok afinitet za vezanje teških metala.

Pravi mehanizam djelovanja nije poznat ali zna se da antioksidativni protein metalotionein koji se generira u koži, „hvata“ slobodne radikale nastale djelovanjem UV i gama zračenja te raznim upalnim procesima.

aloe-vera-zastita-uv-zrake

Metalotioneini dakle mogu zaštititi jezgru stanice od suvišnih slobodnih radikala i time regulirati i osigurati progresiju staničnog ciklusa.            

Antrakinoni i njihovi derivati i lokalno mogu inhibirati aktivnost tironaze, smanjiti tvorbu melanina ili bilo koju tendenciju nastanka hiperpigmentacije.

  • Protuupalna svojstva: Aloe vera inhibira put ciklooksigenaze i smanjuje proizvodnju inflamatornog prostaglandina E2 iz arahidonske kiseline. 

Nedavno je iz gela izoliran novi protuupalni spoj nazvan C-glukozil kromon koji dodatno doprinosi smanjenju svrbeži i upala kože.

  • Učinci na alergije, stanice raka, infekcije: alprogen inhibira dotok kalcija u mastocite čime se inhibira oslobađanje histamina i leukotriena iz mastocita posredovano antigenom i protutijelom. 

Onemogućava realizaciju alergijske reakcije sprečavajući vezanje alergena za stanicu što uvjetuje pražnjenje granula sa histaminom i sintezu leukotriena koji su zajedno medijatori alergijske reakcije. 

Nadalje, na unutarstaničnom nivou višestruko remeti prijenos signala koji uvjetuje prethodno spomenute procese (Ro JY et al., Jan, 2000). 

U ispitivanjima na miševima kojima su prethodno implantirane stanice mišjeg sarkoma, acemanan stimulira sintezu i oslobađanje interleukina-1 (IL-1) i faktora nekroze tumora iz makrofaga, što izaziva imunološki napad koji rezultira nekrozom i regresijom stanica raka. 

Osim toga, acemanan povećava sposobnost spomenutih stanica da uništavaju bakterije i gljivice i do 98% (Stuart RW et al., feb 1997). 

Najnovija istraživanja pokazuju da spomenuta molekula doprinosi sazrijevanju dendritičnih stanica u limfnim čvorovima koje su ključne za aktiviranje T limfocita (Lee JK et al., jul, 2001).       

Ako je poznato da spomenute stanice u nezreloj formi ne samo što ne mogu aktivirati T limfocite već ih, ne rijetko uvode u stanje nerekreativnosti. 

Vrlo je izvjesno da je prisutnost acemanana i njegov kontakt sa pojedinim stanicama imunološkog sustava višestruko koristan kada je u pitanju sposobnost obrane od različitih infekcija.

  • Laksativni učinak: Antrakinoni prisutni u lateksu su potencijalni laksativ. Povećavaju sadržaj vode u crijevima, potiču izlučivanje sluzi i pojačavaju peristaltiku crijeva. 
  • Antivirusna i antitumorska svojstva: mogu biti posljedica izravnih ili neizravnih učinaka. Izravni učinak je posljedica djelovanja antrakinona a neizravni je stimulacija imunološkog sustava. 

Antrakinon aloin inaktivira viruse s ovojnicom kao što su herpes simplex, varicella zoster and influenca. 

Nedavna istraživanja frakcije polisaharida su pokazala sprječavanje vezanja benzopirena na primarne hepatocite štakora, čime se sprječava stvaranje adukata benzopiren-DNA koji potencijalno mogu izazvati rak. 

Zabilježena je i indukcija glutation S-transferaze i inhibicija učinaka forbol 12-miristat 13-acetata na poticanje rasta tumora, što ukazuje na moguću dobrobit korištenja gela Aloe u kemoprevenciji raka.      

Primjena Aloe vere zastupljena je u ginekologiji zahvaljujući svojim antivirusnim, antibakterijskim, antigljivičnim i protuupalnim svojstvima, ali i kod težih oblika bolesti (genitalni herpes i psorijaza).

  • Hidratizirajuća i anti-age svojstva: Mukopolisaharidi su pomoć u vezanju vlage u koži. Sastojci Aloe stimuliraju fibroplast koji proizvodi vlakna elastina i kolagena čija kohezivna svojstva utječu na spajanje epidermalnih stanica na površini i tako mekšaju kožu. 

Aminokiseline također utječu na mekšanje otvrdnulih stanica a cink pomaže u stezanju kože i sužavanju pora. 

Hidratizirajući učinci očituju se u poboljšanju integriteta kože, smanjenju pojave finih bora i eritema. Učinkoviti su i u borbi protiv akni. Imaju pozitivan učinak i na psorijazu, autoimunu bolest koja se očituje crvenilom, ljuštenjem i suhoćom kože.

  • Antiseptička svojstva: Aloe vera sadrži 6 sastojaka sa antiseptičkim svojstvima: lupeol, salicilnu kiselinu, urea nitrogen, cimetnu kiselinu, fenole i sumpor. 

Svi ovi sastojci štite kožu od djelovanja gljivica, bakterije, virusa i drugih patogena koji dovode do infekcija i upala. Izuzetan je doprinos u smanjenju pojave akni.

Pozitivni učinci na zdravlje

Iz navedenih mehanizama djelovanja proizlaze neke od neprocjenjivih blagodati Aloe vere za kožu:

  • pomaže ublažiti opekline, 
  • pospješuje zacjeljivanje rana i ožiljaka
  • pomaže ublažiti svrbež i otekline od uboda pčela, komaraca itd.
  • pomaže umiriti nadraženu i upaljenu kožu
  • pomaže poboljšati cirkulaciju
  • intenzivno hidratizira kožu
  • potiče samoobnovu kože
  • pomaže smanjiti hiperpigmentacije
  • pomaže u liječenju akni  
  • pomaže u stezanju kože i sužavanju pora
  • pomaže u borbi protiv slobodnih radikala i na taj način dopronosi ublažavanju postojećih bora te pomaže usporiti procese starenja kože
  • pomaže zaštititi kožu od štetnog djelovanja UV zraka
  • doprinosi kod liječenja infekcija kože izazvanih bakterijama i virusima
  • ima pozitivan učinak na psorijazu i ostala kožna oboljenja
  • ima odličan učinak kod vaginalnih infekcija, upala, genitalnog herpesa i svrbeža
  • pomaže ublažiti alergije

Nuspojave

Topički: može izazvati crvenilo, osjećaj pečenja, peckanje i rijetko generalizirani dermatitis kod osjetljivih osoba. Alergijske reakcije su uglavnom uzrokovane antrakinonima, aloinom i barbarinom. 

Najbolje je prije primjene nanijeti malu količinu na unutarnju podlakticu kako bi se proveo test na alergije.

Oralno: Grčevi u trbuhu, crveni urin, proljev, hepatitis, ovisnost ili pogoršanje zatvora. Zabilježeno je da produljena uporaba povećava rizik od raka debelog crijeva. Laksativni učinak može uzrokovati neravnotežu elektrolita (niske razine kalija).

Trudnoća i dojenje

Ne preporuča se oralna primjena Aloe vere u trudnica i dojilja zbog potencijalne stimulacije kontrakcija maternice, a može izazvati gastrointestinalne tegobe kod dojenčeta.

aloe-vera-trudnoca

Međutim, za primjenu kozmetičkih proizvoda za kožu tijekom trudnoće i dojenja nema straha. No svakako potražite savjet od obiteljskog liječnika.

Blagotvorni učinak na kožu i mnogobrojna ljekovita svojstva koja proizlaze iz proizvoda na bazi aloe vere dodat će vrijednost i posebnost u vašu svakodnevnicu.

U Bio Boutiqueu možete kupiti ili naručiti online mnoge kozmetičke proizvode koji imaju Aloe veru u svom sastavu.

Proizvodi od Aloe vere:

  • BIO Q gelovi za pranje lica i tijela 

Dubinski, ali nježno čiste svaku poru. Ne sadrže štetne spojeve SLS i SLES (prisutne u svim proizvodima koji se pjene, isušuju kožu).

Već sadrže prirodni kokosov glukozid koji se u kontaktu s Aloe verom pretvara u nježnu bijelu vodenastu kremu i čini kožu propusnom za daljnju njegu. 

Aloe vera proizvodi za lice i tijelo pogodni su i za najosjetljivije tipove kože poput onih sklonih rozacei ili atopijskom dermatitisu. 

Umiruju i bogato hidratiziraju zahvaljujući visokom udjelu Aloe vere a organska eterična ulja im daju ugodan miris (ne sadrže sintetske mirise). 

Može se koristiti kao klasični tonik za revitalizaciju kože nakon čišćenja i prije nanošenja kreme. Ako je koža izrazito masna, aloe vera maglica za lice može se koristiti i umjesto dnevne hidratantne kreme. Jer je bogata učinkovitim hidratantnim sastojcima.

Ako Vam ne odgovaraju masniji serumi za lice, oduševit će Vas ovaj lagani, osvježavajući hijaluronski serum s aloe verom za lice.

Kombinira uz ekstrakt dunje, hijaluronsku kiselinu, beta-glukan, Aloe veru i ostale inovativne aktivne sastojake koji pomažu vratiti izgubljenu vlažnost i mekoću kože. Učinkovito priprema kožu za nanošenje kreme. 

Ovaj lagani hijaluronski serum kreiran je posebno za njegu osjetljive kože okoloočnog područja. Jača njezinu elastičnost i bori se protiv bora i podočnjaka.

SPF za lice koji njeguje, potiče stvaranje kolagena i snažno štiti kožu od UV zraka, fotostarenja i nastanka hiperpigmentacija. Bez štetnih kemijskih filtara. 

Možete je koristiti i tijekom cijele godine kao hidratantnu masku nakon sunčanja, izlaska, napornog puta, tijekom zimskih mjeseci kada je zrak u grijanom prostoru topao i suh, a toplo je preporučujemo i kao svakodnevnu intenzivnu hidrataciju prije dnevne kreme.

Gel s aloe verom obiluje sastojcima za hidrataciju i zadržavanje vlage u koži. Sastojci kao što su urea, koenzim Q10, ekstrakt reishi gljive, zelene alge,  Aloe vere, kivija, zelenog čaja, i ostali aktivni sastojci.

Izuzetno hidratantna, kompaktne teksture održava kožu čvrstom i mladolikom, Vitamini i minerali sadržani u ulju i ekstraktu brusnice štite od vanjskih utjecaja, dižu tonus koži tijela i dugoročno je njeguju.

Prirodne boje za kosu dobivene isključivo od prahova  biljaka, uzgojenih etičkim, odgovornim i eko uzgojem. Svaki od prahova, osim što boji, njeguje kosu i vlasište. 

Dodana je i Aloe vera za hidrataciju, umirivanje i njegu iritiranog vlasišta. 

Ovaj prozračni prirodni primer za lice s hijaluronskom kiselinom i krcat uljima jojobe, argana, geranija, slatkog badema, Aloe vere, će lagano prekriti nedostatke na Vašem licu, učinkovito je hidrirati i pripremiti za šminku.

Za kraj…

Ako još niste vrijeme je da u svoj život unesete poneki proizvod koji sadrži Aloe veru kako biste se uvjerili u njene pozitivne učinke na cijelo tijelo, izvana i iznutra.

Gdje kupiti čisti aloe vera gel?

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)