Što su to tenzidi i zašto kokosov glukozid?

što su to tenzidi

Tenzidi ili surfaktanti su spojevi koji pomažu vodi u čišćenju. Riječ surfaktant potječe od engleskog naziva za površinski aktivne supstance – surface acting agent. Sadrže ih svi proizvodi koji se pjene – glavni su sastojci deterdženata, a koriste se i kao emulgatori, omekšivači i odmašćivači.

Riječ je o površinski aktivnim tvarima koje smanjuju površinsku napetost vode i na taj način omogućavaju nastajanje pjene.

U kozmetici su sveprisutni kao pjenila: pomažu u odvajanju ulja i nečistoća od podloge, pa ih tako sadrže svi sapuni, šamponi, gelovi za tuširanje i pranje lica te paste za zube koje skidate s polica u dućanu.

tenzidi kao pjenilo u kozmetici

Što su to sulfati?

Postoji li nešto što nas „svrbi“ kod surfaktanata? Postoji: kao što to obično biva, zbog niske cijene proizvodnje i dostupnosti najčešće se koriste sulfati, konkretno: natrijev lauril-sulfat (Sodium Lauryl Sulfate – SLS) i natrijev lauret-sulfat (Sodium Laureth Sulfate – SLES). Razlika između ta dva sulfata je u načinu proizvodnje.

što su to sulfati

SODIUM LAURYL SULFATE (SLS)

SLS je najrasprostranjeniji i vrlo učinkovit sastojak za pjenjenje preparata, ali dokazano iritira i isušuje kožu: oštećuje njezin površinski sloj i može uzrokovati alergijske reakcije i svrbež.

U šamponima također povećava rizik od iritacije vlasišta, nadražuje oči, a kosu ostavlja zapetljanom, ispucanom i oduzima joj prirodni sjaj. Štetnim svojstvima čak može izazvati promjene na DNK. Označen je kao srednje opasan sastojak i toplo preporučujemo da ga izbjegavate.

SODIUM LAURETH SULFATE (SLES)

SLES je vrlo sličan SLS-u i namjena mu je ista, no SLES u proizvodnji prolazi dodatnu obradu zahvaljujući kojoj je nešto blaži prema koži i vlasištu.

Žute je boje i uzrokuje jače pjenjenje. SLES se smatra slabijim iritansom, no rizici su podjednaki. Može sadržavati potencijalno kancerogene etilen-oksid i dioksan.

sls isušuje i iritira kožu

Sulfati su proglašeni sigurnima pri kratkoročnom ili povremenom korištenju. Ipak, ispitivanja su dokazala povećani rizik od iritacije što je koža češće u kontaktu s njima, te da dugotrajnom primjenom na kožu djeluju komedogeno – začepljuju pore.

Za sve skeptike glede pretjerivanja oko štetnih sastojaka u kozmetici: da, znanstvena istraživanja pokazala su da je većina površinski aktivnih tvari prisutna u proizvodima na tržištu biorazgradiva, ali, zanimljivo – njihovo nakupljanje u prirodnim vodama u ekstremnim slučajevima može uzrokovati umiranje flore i faune.

Čitajte deklaracije i izbjegnite sulfate

Potražite certificiranu prirodnu kozmetiku proizvođača koji su posve isključili sulfate u preparatima. Na njihovim će se proizvodima najčešće naći oznaka da ne sadrže sulfate (eng. sulfate free).

Pritom, oprez: otkako su SLS i SLES dospjeli pod povećalo, proizvođači u formulacije uvode druge vrste sulfata, naglašavajući njihovo podrijetlo, no u konačnici nije važno je li sulfat sintetski ili deriviran iz prirodnih sirovina poput kokosa jer se radi o jednako agresivnom pjenilu.

Takva imena uključuju Sodium dodecyl sulfate, Sodium coco-sulfate, Sodium caprylic sulfate itd. Razlikuju se prema izoliranoj masnoj kiselini upotrijebljenoj u procesu proizvodnje. Ukratko: zaboravite sulfate.

sulfati u kozmetici

Koja je prirodna alternativa sulfatima?

Posve prirodna i zajamčeno neškodljiva: šećerni tenzid naziva kokosov glukozid (Coco Glucoside).

Kokosov glukozid je blagi šećerni tenzid, spoj prirodnog derivata kokosovog ulja i glukoze. Iznimno učinkovit pri čišćenju, ne isušuje kožu ni sluznicu. Kao dodatak u šamponima olakšava češljanje i kosi pridaje volumen.

Idealan je za:

Ne samo da neće iritirati – umirit će i najosjetljiviju kožu, pri čemu učinkovitost čišćenja nije umanjena, naprotiv: vrlo se uspješno zavlači u svaku poru, temeljito čisti kožu i priprema je za njegu.

Prednosti kokosovog glukozida u svojstvu tenzida ili surfaktanta

✔ 100% je obnovljivog biljnog podrijetla
✔ održava ravnotežu sebuma i vlage u koži bez isušivanja
✔ u potpunosti je biorazgradiv
✔ eco friendly
✔ ne sadrži etilen-oksid ni dioksan
✔ nježan je prema koži kao što to samo priroda može biti

Kokosov glukozid

Surfaktant gela za čišćenje lica Mirati (naš No1🤗) upravo je kokosov glukozid. U kombinaciji s bezobrazno velikom količinom Aloe vere😉 čisti pomno i hidratizira velikodušno baš kao anđeo čuvar, i to onaj koji se jako štreberski primio svog zadatka.

Uz njega Vam, naime, mehanički piling više neće biti potreban. Tom će momentu najzahvalnije biti tanke i suhe kože. Ovaj face wash pri svakom će umivanju otkloniti nepotrebne mrtve stanice i dubinski očistiti pore, do te mjere da će izazvati momentalni dotok kisika i primijetit ćete da je lice za nijansu promijenilo boju – ako imate tamne kolobare oko očiju, na minutu će posvijetliti! Saznajte kako dobiti najviše od Mirati gela kroz pravilnu rutinu čišćenja lica.

Zatražite jedan tester ili dođite k nama i isprobajte stvar na nadlanici ili na licu – i uvjerite se u čaroliju. Ako ste tester isprobali doma, obavezno nam se javite, jako se razveselimo svaki put kad čujemo Vaše reakcije.

KAKO PREPOZNATI ČISTAČ S PRIRODNIM SURFAKTANTOM?

čistač za lice od kokosovog glukozida

Ne pjeni se. Gel za čišćenje lica Mirati u količini zrna graška nanesite na navlaženo lice, nježno ga utrljajte u kožu, bez straha i na područje oko očiju. Gel se u kontaktu s vodom neće zapjeniti, pretvorit će se u nježnu, bijelu, divno razmazivu kremu. Možete ga čak ostaviti kao masku 3 minute dok perete zube, kako biste Aloe veri ostavili vremena da maksimalno hidratizira kožu. Nakon toga isperite i nanesite kremu. Osjećaj je… pa, savršen! A tu je i bonus: za svakodnevnu njegu potrebna je tako mala količina gela da će pakiranje trajati mjesecima, a zahvaljujući posebno patentiranoj tubi, do kraja će ostati svjež kao prvog dana i iskoristit ćete ga do zadnje kapi – nema rezanja tube😆.

Face wash je veganski i nije testiran na životinjama. 🐰

Tuba je u potpunosti prikladna za recikliranje. ♻

Bok, ja sam Vlatka! Jedna od ove dvije krasotice na fotki 🙃. Radim u Bio Boutiqueu i lice i tijelo njegujem kozmetikom Mirati. Od prvog susreta s preparatima ne razdvajam se od njih. Koža mi je oduvijek suha, još kao bebu mama me stalno nečim trackala🙄. Moja je koža sada zakoračila u zrelu dob i napokon sam pronašla idealnu njegu. Svakodnevno nosim leće i, dok Face Wash držim kao masku na licu 3 minute dok perem zube (opcionalno!:) – oči držim otvorene i ni jedanput nisam osjetila ni trag ikakvom nadražaju. Lice je zahvalno Miratiju, ne traži ništa više, osim zimi kap seruma s eteričnim uljem smilja/brusnice ispod očiju (stvar izbora).😉 I suhe kože imaju mitesere – ooooosjetno ih je manje! Wash i krema idealna su podloga za šminku, posebno ako koristite prirodnu, što također toplo preporučujem. Obraćam Vam se osobno jer u BB-u njegujemo iskren i transparentan pristup. Dođite, nazovite, pišite, pitajte što god Vas zanima vezano uz njegu kože, tu smo! 💚

 

 

1 Comment

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)