Koža je najveći organ ljudskog tijela. Njezine funkcije su mnogobrojne – ona predstavlja fizičku barijeru organizma prema okolišu, propušta izlazak i ulazak određenih količina vode i elektrolita, štiti od ultraljubičastog (UV) i raznih drugih zračenja i raznih mikroorganizama, zatim ona je prirodni regulator topline našeg tijela i još mnogo toga.
Jednako tako putem svojih malih otvora (pora) omogućava ulazak raznih tvari u organizam. Njihove molekule, ovisno o veličini, mogu ući i u najdublje slojeve kože, kroz njih u krvotok, limfu, pa čak i u majčino mlijeko. Preko krvi i limfe, u sve unutarnje organe u tijelu gdje imaju djelovanje – pozitivno ili negativno. Na koži se nalazi velik broj mikroorganizama kao što su bakterije, gljivice, i virusi koji služe kao obrambeni štit od patogena i održavaju zdravom komenzalnu mikrobiotu.
Mikrobiota je naziv za normalnu ili fiziološku mikrofloru koju čine mikroorganizmi koji nastanjuju kožu i sluznice čovjeka. Nekoliko studija je pokazalo važnost i značaj uloge kožne mikrobiote u održavanju zdrave kože. Međutim ovu ravnotežu mogu poremetiti vanjski i unutarnji čimbenici, što dovodi do razvoja kožnih bolesti.
Bez obzira na način liječenja i oblik bolesti, svi se liječnici slažu u jednom, da je u životu i borbi s bolestima kože izuzetno važna pravilna njega. Stoga je od presudnog značenja poznavanje sastojaka koje stavljamo na kožu i vanjsku sluznicu kako bi izbjegli one tvari koje mogu štetno djelovati na naš organizam i naše zdravlje.